Wystawa nt. Holocaustu i wykład historyczny

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Zachować Pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Udział w projekcie wiąże się z poznawaniem kultury żydowskiej, związków kulturowych, historycznych i społecznych między naszymi narodami, a także spotkaniami z młodzieżą z Izraela oraz przedstawicielami świata nauki i kultury. Obecnie gościmy w szkole wystawę „I dałem im miejsce i imię…„. Ekspozycja powstała między innymi na bazie materiałów przekazanych Akademii Jana Długosza w Częstochowie przez nowojorskie Muzeum Holocaustu. Tematem wystawy jest Holokaust, tworzą ją unikatowe fotografie z okresu drugiej wojny światowej, zgromadzone przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu (YV). Na wystawie przedstawiono też publikacje dotyczące zagłady Żydów z Częstochowy.

Inauguracja wystawy odbyła się 2 grudnia 2014 roku . Gościliśmy w szkole zarówno przedstawicieli świata nauki: prodziekana Wydziału Filologiczno - Historycznego Akademii Jana Długosza w Częstochowie dr Przemysława Sznurkowskiego, profesora nauk historycznych Jerzego Mizgalskiego, jak i władz samorządowych: wicestarostę Powiatu Pajęczańskiego p. Mariusza Mielczarka oraz Naczelnika Wydziału Edukacji p. Marię Straus. Otwarcie wystawy uświetnił wykład profesora Jerzego Mizgalskiego z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Profesor przedstawił sytuację Żydów na ziemiach polskich, ich kulturę – nie bez powodu nazywaną „kulturą Księgi” oraz przyczyny, dla których Żydzi stali ofiarami Holocaustu. Ten niezwykle intrygujący temat zgromadził na sali gimnastycznej prawdziwe tłumy młodzieży. Profesor podzielił się z uczniami swoją ogromną wiedzą na temat kultury oraz wychowania młodych Żydów przed wybuchem II wojny światowej. Podczas swojego wykładu przybliżył naszym uczniom temat pochodzeniu Żydów, omówił mechanizmy Holocaustu, jego przyczynę oraz postawy Żydów wobec eksterminacji profesor Mizgalski objaśnił także poszczególne elementy wystawy, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów.

001

 

002

003

004

005

006

008

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu e - pajęczno.

 

Europejski Dzień Prawnika w naszej szkole

W dniu 10 grudnia br młodzież klas. I, II i III D Liceum Ogólnokształcącego, II i IV Technikum oraz kilkuosobowe grupy uczniów klas I a i I b uczestniczyły w jednodniowym projekcie edukacyjnym Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), która podjęła decyzję o ustanowieniu 10 grudnia Europejskim Dniem Prawnika wspólnie ze światowym Dniem Praw Człowieka.

Cel projektu to promowanie idei państwa prawnego i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, propagowanie zawodu prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierajacego budowę społeczeństwa obywatelskiego. To takie podnoszenie świadomości prawnej wśród młodzieży w ramach przedmiotu edukacja prawna realizowanego w dwóch klasach liceum. Wiodący temat to zagwarantowanie prawa obywateli do prywatności i ochrony danych osobowych; relacje klient - prawnik, których podstawą jest zaufanie i poufność.

Zmieniony (wtorek, 16 grudnia 2014 09:29)

Więcej…

 

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE ŚWIĄTECZNYM - ZAPROJEKTUJ EUROPEJSKĄ BOMBKĘ I WYGRAJ WYJAZD DO BRUKSELI!

Jacek Saryusz-Wolski, poseł do Parlamentu Europejskiego, serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Łodzi i woj. łódzkiego do udziału w III edycji świątecznego konkursu pt. „Europejska Bombka”.

Zadaniem każdego z uczestników jest przygotowanie przestrzennej pracy plastycznej przestawiającej europejską bombkę.

Termin nadsyłania prac upływa 19 grudnia br. Wyniki konkursu zostaną podane na stronie internetowej organizatora 29 grudnia br. po godz. 16.

Do wygrania nagrody rzeczowe w trzech kategoriach wiekowych, a dla autora najatrakcyjniejszej, najoryginalniejszej i najzabawniejszej eurobombki nagroda specjalna - wyjazd studyjny do Brukseli.

Liczy się pomysł i innowacyjność. Czekamy na Wasze europejskie bombki!

 

REGULAMINA KONKURSU "EUROPEJSKA BOMBKA" (PDF)

 

Dzień Patrona Szkoły

Corocznie w ostatni piątek listopada obchodzimy  w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły. Święto to ma wieloletnią tradycję i choć jego formuła przechodziła wiele metamorfoz niezmiennie najważniejsi są w tym dniu Uczniowie, ich pasje i zainteresowania.  W tym roku również to Oni byli najważniejsi.

Część oficjalna, prowadzona przez Julię Mesjasz i Pawła Mordalskiego obfitowała w same dobre wiadomości: Ania Sierszeń, uczennica klasy III G otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Ania jest uczennicą z najwyższą średnią ocen. Pani Dyrektor Iwona Stefanek pogratulowała Martynie Dubińskiej zajęcia I miejsca w Międzypowiatowym Festiwalu Piosenki Patriotycznej i Pieśni Polskiej. Wreszcie poznaliśmy nominacje do nagrody TOP-FRIEND, które otrzymały Marta Dymska z klasy II A oraz Monika Słupińska klasa II B.

 

dp1

Zmieniony (wtorek, 16 grudnia 2014 09:28)

Więcej…

 

Lekcja ekonomii i historii

20 listopada kl. Id i 3 osoby z I h pod opieką p. Ewy Bylicy i p. Anety Zawadzkiej - Rajczyk pojechały na wycieczkę do Warszawy. O 9.30 zgłosiliśmy się w holu Giełdy Papierów Wartościowych aby wysłuchać ciekawostek ze świata finansów. Przewodnik oprowadził nas po Giełdzie przybliżając nam w bardzo ciekawy sposób trudny świat ekonomii. Podczas pobytu uczestniczyliśmy w projekcji filmu a następnie zwiedzaliśmy wystawę poświęconą papierom wartościowym - obligacjom. Po tej praktycznej lekcji ekonomii udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego - muzeum, które powinien odwiedzić każdy Polak. Eksponaty zrobiły na nas ogromne wrażenie a atmosfera panująca w Muzeum przybliżyła nam trudny czas opkupowanej stolicy. Ogromne wrażenie zrobiła na nas namiastka kanałów, którymi przemieszczali się powstańcy.
Następnie odwiedziliśmy Złote tarasy, aby poczuć wszechobecną już atmosferę zbliżających się świąt. Centrum warszawy wieczorem wygląda niesamowicie, ale niestety musieliśmy już wracać do Pajęczna. Po dniu pełnym wrażeń, zmęczęni ale zadowoleni wracaliśmy do domów.

wycw1

 

Zmieniony (wtorek, 16 grudnia 2014 09:29)

Więcej…

 
Więcej artykułów…