SZTAFETA PŁYWACKA ZS W PAJĘCZNIE NAJLEPSZA W REJONIE

 

MISTRZOSTWA SZKOŁY W PIŁCE KOSZYKOWEJ CHŁOPCÓW

 

Jasełka!

botticelli pokłon 3 królimOstatni dzień nauki szkolnej przed przerwą świąteczną w naszej szkole upłynął w miłej i ciepłej atmosferze. Każde zajęcia były powiązane z życzeniami dla profesorów i śpiewem kolęd. Spotkania klasowe przy wigilijnym stole we własnym gronie klasy z wychowawcą poprzedziły jasełka. Tegoroczny spektakl pod tytułem: „Bożonarodzeniowa noc w muzeum” przygotowała klasa III H pod opieką ks. Pawła Góreckiego. Przedstawiona historia dotyczyła postawy jednej z bohaterek – woźnej Halinki (grała ją Magdalena Szatan), która uporczywie wszystkim tłumaczyła swoje uprzedzenie do świąt Bożego Narodzenia do tego stopnia, że nawet podjęła nocny dyżur w wigilijny wieczór. Jej współpracownik – Pan Mieciu (Mateusz Kotyla) próbując zmienić nastawienie koleżanki na każdym kroku podkreślał cudowny charakter tej świątecznej nocy. Podczas dyżuru Pani Halinka przeżyła niezwykłe odwiedziny. Z obrazów zaczęły wychodzić postacie i z nią rozmawiać, potwierdzając teorię Pana Miecia. W odwiedzinach pojawiły się Postacie: księżnej Marceliny (Sonia Pawelak), Królowej (Klaudia Drab), Maryja (Kamila Grochulska), św. Józef (Grzegorz Bednarski), Mona Lisa (Dominika Kijańska), Superman (Agnieszka Pałaszyńska), Sandro Botticelli (italiano malarz), pasterz (Katarzyna Sierszeń). Wszystkie wydarzenia jakie miły miejsce w tą noc pełną cudów wpłynęły na zmianę postrzegania Bożego Narodzenia przez Halinkę i na pogodzenie się jej z Siostrą (Karina Rozumek), z którą żyła już kilkanaście lat bez kontaktu. W wątkach pobocznych pojawiły się role między innymi: uczennic (Aleksandra Nowak, Sylwia Wojtan), nauczycielki (Dominika Kijańska), sprzątaczki (Sonia Pawelak) oraz złodzieja cennych dzieł sztuki w tym obrazu włoskiego malarza Botticelliego „Pokłon Trzech Króli” (Klaudia Drab). Ogólnym przesłaniem tego przedstawienia jest pokój, który przynosi zrodzony w czasie Syn Boży, Jezus Chrystus. Pokój serca tak osobisty ale rzutujący na codzienne życie każdego z nas – zwłaszcza w kontaktach z innymi. W imieniu klasy III H pragniemy złożyć szczere życzenia ciepłych, radosnych, pełnych cudów świąt Bożego Narodzenia spędzonych w atmosferze pokoju ze wszystkimi.

Aktorzy

 

Zdjęcia wkrótce.

 

Zmieniony (wtorek, 23 grudnia 2014 21:44)

 

Wystawa nt. Holocaustu i wykład historyczny

Nasza szkoła uczestniczy w projekcie „Zachować Pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Udział w projekcie wiąże się z poznawaniem kultury żydowskiej, związków kulturowych, historycznych i społecznych między naszymi narodami, a także spotkaniami z młodzieżą z Izraela oraz przedstawicielami świata nauki i kultury. Obecnie gościmy w szkole wystawę „I dałem im miejsce i imię…„. Ekspozycja powstała między innymi na bazie materiałów przekazanych Akademii Jana Długosza w Częstochowie przez nowojorskie Muzeum Holocaustu. Tematem wystawy jest Holokaust, tworzą ją unikatowe fotografie z okresu drugiej wojny światowej, zgromadzone przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu (YV). Na wystawie przedstawiono też publikacje dotyczące zagłady Żydów z Częstochowy.

Zmieniony (poniedziałek, 22 grudnia 2014 22:53)

Więcej…

 

Europejski Dzień Prawnika w naszej szkole

W dniu 10 grudnia br młodzież klas. I, II i III D Liceum Ogólnokształcącego, II i IV Technikum oraz kilkuosobowe grupy uczniów klas I a i I b uczestniczyły w jednodniowym projekcie edukacyjnym Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE), która podjęła decyzję o ustanowieniu 10 grudnia Europejskim Dniem Prawnika wspólnie ze światowym Dniem Praw Człowieka.

Cel projektu to promowanie idei państwa prawnego i podstawowych wartości wymiaru sprawiedliwości, propagowanie zawodu prawnika jako obrońcy praw człowieka, wspierajacego budowę społeczeństwa obywatelskiego. To takie podnoszenie świadomości prawnej wśród młodzieży w ramach przedmiotu edukacja prawna realizowanego w dwóch klasach liceum. Wiodący temat to zagwarantowanie prawa obywateli do prywatności i ochrony danych osobowych; relacje klient - prawnik, których podstawą jest zaufanie i poufność.

Zmieniony (wtorek, 16 grudnia 2014 09:29)

Więcej…

 
Więcej artykułów…