Wizyta w Brukseli – „stolicy EUROPY”

W dniach 13 – 17 października br. KINGA STĘPIEŃ uczennica klasy IIIE naszej szkoły wraz w opiekunem p. Jadwigą Pisarską przebywały z wizytą studyjną w Parlamencie Europejskim.

Kinga miała możliwość zapoznania się z pracą Parlamentu Europejskiego i europosłów, zwiedziła Parlamentarium i Łódzki Dom w Brukseli promujący nasz region.

Wizyta w sali obrad Parlamentu, wysłuchanie prezentacji o instytucjach parlamentarnych oraz spotkanie z europosłem OLBRYCHTEM było nad wyraz interesujące.

Bardzo duże wrażenie wywarło na nas Parlamentarium – muzeum interaktywne otwarte dwa lata temu nazywane Domem Historii Europejskiej. Przy wejściu do niego przechodziliśmy kontrolę jak na lotnisku, następnie otrzymaliśmy multimedialny przewodnik w swoim własnym języku, który w trakcie zwiedzania należy zbliżać do miejsc oznaczonych kluczykiem. Otrzymujemy w ten sposób dostęp do historii. Aktywujemy ekrany rozmieszczone w całym Parlamentarium i słuchamy przez słuchawki przekazywanych informacji. Siedząc w wygodnych fotelach wybieramy to, co nas interesuje dzięki elektronicznym przewodnikom. Będąc w Brukseli to trzeba zobaczyć.

Gmach Parlamentu Europejskiego wykonany ze stali i szkła jest imponujący.

W drugim dniu pobytu zwiedzaliśmy Brukselę nazywaną „czekoladowym miastem”, jako że czekoladki są wizytówką Belgii i uznawane są za najlepsze na świecie pod względem smaku i sposobu ich wykonania.

Jednak największe wrażenie zrobił na nas Grand Place. Jest to zabytkowy, nieregularny, pięciokątny rynek uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie z ratuszem, domami cechowymi i krętymi uliczkami stanowiącymi mieszankę baroku, gotyku i flamandzkiego renesansu. Trzeba też zobaczyć Manneken Pis – figurkę – fontannę wykonaną z brązu przedstawiającą nagiego sikającego chłopca.

Zwiedziliśmy także Katedrę Świętego Michała, Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych oraz Kaplicę Królewską gdzie królowie składają przysięgę przed narodem.

 

„Zachęcam moich kolegów i koleżanki do udziału w różnych projektach, które po pierwsze poszerzają wiedzę, po drugie dają możliwość zobaczenia ciekawych miejsc a po trzecie poznania interesujących  ludzi. Dziękuję dyrekcji za możliwość uczestniczenia w projekcie, który był wprawdzie pracochłonny, lecz warto było – Kinga.

Zmieniony (środa, 22 października 2014 07:02)

 

Święto Komisji Edukacji Narodowej – 15.10.2014 rok

“Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem jaki można dać dziecku - jest wykształcenie”.

Nasza szkoła dzisiaj przeżywała historyczne wydarzenie - uroczystości poświęcone upamiętnieniu 65-lecia szkoły zostały połączone z przekazaniem szkole przez Stowarzyszenie Absolwentów historyczny sztandar szkoły. Dzisiejsze święto- Dzień Edukacji Narodowej- było jak najbardziej odpowiednim, aby to ważne wydarzenie miało miejsce właśnie dzisiaj.

Sala gimnastyczna wypełniła się zaproszonymi gośćmi, których powitała pani dyrektor- Iwona Stefanek. Wśród nich nie zabrakło Starosty Powiatu Pajęczańskiego- pana Jana Rysia, prezesa Stowarzyszenia Absolwentów, obecnego wicestarosty - pana Jacka Lewery, radnej Sejmiku Wojewódzkiego- pani Iwony Koperskiej, dyrektorów szkół z naszego powiatu. Najważniejszymi gośćmi w murach szkoły byli Ci, którzy poświęcili jej wiele lat życia – emerytowani nauczyciele, dawni dyrektorzy szkoły, absolwenci,emerytowani pracownicy obsługi i administracji.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć uczniów i ich rodziców – tak ważnych ludzi w życiu szkoły. Przedstawicielka Rady Rodziców i zarazem jej przewodnicząca pani Mariola Młynarska podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za ich trud, pracę, życzyła osiągnięcia szczytnych celów w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

Najważniejszy moment tej uroczystości to przekazanie szkole przez Stowarzyszenie Absolwentów historycznego sztandaru Szkoły Powszechnej w Pajęcznie, którego twórca- pan Stanisław Harciarek- był założycielem naszej szkoły. Honorowy Członek Stowarzyszenia Absolwentów pan Jan Pęciak przybliżył historię sztandaru, a fundatorzy renowacji sztandaru wbili pamiątkowe gwoździe. Pośród nich byli:
1) pani Józefa Harciarek- żona założyciela naszej szkoły
2) pani Janina Popiel – żona Wacława Popiela, który przechowywał sztandar
3) pani Beata Rosa - córka założyciela szkoły—w jej imieniu pamiątkowy gwóźdź wbiła jej siostra- pani Małgorzata Matusz
4) pani Jolanta Harciarek –córka założyciela szkoły
5) panowie Kazimierz Bilski i Jan Charciarek – przedstawiciele Wspólnoty Gruntów Tabelowych w Pajęcznie
6) pan Jan Pęciak – Honorowy Członek Stowarzyszenia Absolwentów
7) pan Jerzy Usarek- absolwent szkoły- niestety nie udało mu się dotrzeć na uroczystość
8) pani Iwona Stefanek – absolwentka i obecna dyrektor ZS
9) pan Wojciech Marchewka- absolwent i w-ce przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów
10) pan Jacek Lewera– Prezes Stowarzyszenia Absolwentów
11) pani Bożena Szczerkowska –absolwentka ZS i sekretarz Stowarzyszenia, pani Anna Strzelczak- absolwentka ZS i przewodnicząca komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia i pani Aleksandra Jurowska – skarbnik Stowarzyszenia Absolwentów

DE1

W podniosłej atmosferze ks.kanonik Stanisław Kosowski dokonał poświęcenia sztandaru; zabrał również głos- wspominając swoje czasy szkolne, podkreślił wagę obecności sztandaru w życiu ówczesnych uczniów.

DE2
Podczas uroczystej akademii wręczone zostały nagrody dla nauczycieli, którzy osiągnęli wysokie wyniki w swej pracy dydaktycznej i wychowawczej oraz podejmowali działania na rzecz rozwoju naszej szkoły. Nasi wspaniali nauczyciele z pewnością godni są wielkich nagród i wyróżnień! W tym roku Nagrodę Starosty otrzymali: pani Anna Strzelczak i pan Krystian Sobierajski.

DE4

 

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali: pani Krystyna Baryczka, pani Jadwiga Pisarska, pani Izabela Kosowska, pani Monika Lewera, pani Agnieszka Kowalczyk, pani Jadwiga Pach, pan Andrzej Kuchciak, pani Monika Lewandowska, pani Beata Haładaj, pani Lidia Jędrzejczak, pani Bożena Szczerkowska, pani Anita Skorupska- Bernaś, pani Małgorzata Hałaczkiewicz. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

Po uroczystej i podniosłej części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy II B i I D pod opieką p. prof. Anity Skorupskiej, p. prof. Iwony Gołębiowskiej, nad dekoracją czuwała p. prof. Beata Kliś. Spotkanie zakończył występ uczennicy kl. III A – Martyny Dubińskiej, która wspaniale wykonała „ Modlitwę” Bułata Okudżawy. Okazją do wspomnień zaproszonych gości było spotkanie przy kawie po zakończeniu uroczystości. Goście mieli możliwość zapoznania się z bieżącymi wydarzeniami ze szkoły przeglądając szkolną gazetkę "Henio.pl" redagowaną przez uczennice III D: Agatę Wróż, Sylwię Bęben, Natalię Kórzyńską i Monikę Freus pod opieką pani Anity Skorupskiej-Bernaś i pani Moniki Lewandowskiej. Ten dzień upłynął we wspaniałej atmosferze, były kwiaty, słodycze i mnóstwo ciepłych słów.

DE3


Anita Skorupska- Bernaś

 

Wiecej zdjęć wkrótce w galerii.

Zmieniony (piątek, 17 października 2014 08:09)

 

Organizacja zajęć w dniu 15.10.2014 r. (środa)

Organizacja zajęć w dniu 15.10.2014 r. (środa):

1.8.00 – 8.20
2. 8.25 – 8.45
3. 8.50 – 9.10
4. 9.15 – 9.35
5. 9.40 – 10.00
6. 10.05 – 10.25
7. 10.30 – 10.50


O godz. 11.00 – uroczysta Akademia z Okazji Dnia Edukacji Narodowej, w której uczestniczą nauczyciele i uczniowie ZS w Pajęcznie.

 

Kolejny sezon z Teatrem Wielkim w Łodzi

Dnia 02.10.2014r. Uczniowie naszego liceum po opieką prof. Anity Skorupskiej oraz prof. Moniki Lewandowskiej udali się do Teatru Wielkiego w Łodzi na balet pt. "Kopciuszek". Jak sam tytuł mówi opowiadał on w sposób taneczny historię, znanego nam wszystkim Kopciuszka. Sztuka trafiła do każdej grupy wiekowej.  Była zrozumiała zarówno dla najmłodszych widzów jak i dla osób nieco starszych.  Bajeczne stroje aktorów oraz oryginalny wystrój sceny stanowił idealne dopełnienie spektaklu. Był to pierwszy wyjazd z cyklu "Bliżej Teatru Wielkiego" w Łodzi.

Zmieniony (poniedziałek, 13 października 2014 08:27)

 

Spotkanie integracyjno-informacyjne Szkolnych Szkół Caritas w Olsztynie k. Częstochowy

W ubiegłą sobotę, 27 września w Olsztynie k. Częstochowy odbyło się spotkanie integracyjno-informacyjne członków i opiekunów Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
W odpowiedzi na zaproszenie skierowane do nas przez ks. Marka Batora – dyrektora częstochowskiej Caritas, z naszej szkoły w spotkaniu wzięła udział grupa 14 wolontariuszy z prawie 100 osób oraz opiekunowie SKC.

Zmieniony (poniedziałek, 13 października 2014 19:13)

Więcej…

 
Więcej artykułów…