XI OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI ,,TAK POMAGAM’’ W PAJĘCZNIE

takpomagam

Jak w poprzednim roku Caritas organizuje zbiórkę żywności w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce. Zbiórka żywności przez świętami Bożego Narodzenia odbędzie się  9 i 10 grudnia 2016 roku. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie zbierać będą artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, z których placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki i paczki dla osób ubogich i potrzebujących.

Przedmiotem zbiórki będą artykuły codziennej potrzeby takie jak: mleko, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, herbata, słodycze oraz konserwy mięsne i rybne, a także środki czystości i higieniczne. Paczki żywnościowe z artykułami spożywczymi trafiają w pierwszej kolejności do rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej, do osób starszych samotnych oraz rodzin, które dotknięte zostały trudną sytuacją losową. Prosimy zgłaszać do ks. proboszcza Szymona Gołuchowskiego o potrzebach najuboższych mieszkańców w swojej okolicy.

W zbiórce żywności przed ubiegłorocznymi świętami Bożego Narodzenia pod hasłem „Tak, Pomagam” zebrano blisko tonę żywności. Zebrana żywność trafiła do placówek charytatywnych i osób potrzebujących takiego wsparcia.

Każdorazowo w akcji uczestniczy  wielu wolontariuszy  Szkolnych Kół Caritas, którzy zbierają żywność w około 2 tys. sklepów w całej Polsce.

XI zbiórka żywności w 2016 roku prowadzona będzie na terenie Pajęczna w sklepach sieci Intermarche, Biedronka, POLOmarket, Lewiatan.

Akcję dożywiania osób ubogich można również wesprzeć wysyłając w trakcie zbiórki SMS pod charytatywny numer 72052 z hasłem PACZKA (koszt to 2,46 z VAT).

Widząc wolontariuszy w czerwonych koszulkach Caritas bądźmy otwarci na pomoc potrzebującym!

Zmieniony (poniedziałek, 05 grudnia 2016 13:01)

 

SPOTKANIE INTEGRACYJNO-SZKOLENIOWE SKC

W dniu 25.11.2016r. w hali Zespołu Szkół w Pajęcznie odbyło się spotkanie z zastępcą dyrektora Caritasu Archidiecezji Częstochowskiej i dyrektorem Szkolnych Kół Caritas, ks. Pawłem Dzierzkowskim. W zebraniu wzięli udział wolontariusze naszego Szkolnego Koła Caritas w liczbie ponad 120 osób oraz zaproszony ks. Szymon Gołuchowski, proboszcz Parafii Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze. Uczniowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą działalności Caritas, a ks. Paweł opowiedział w międzyczasie o kilku najbliższych przedsięwzięciach. Mówił również, ile radości przynosi pomoc bliźniemu oraz jak wielkie znaczenie ma uczynienie choćby najmniejszego gestu osobie potrzebującej. Wyjaśnił zebranym na czym polega wolontariat i jakimi cechami powinien odznaczać się wolontariusz. Członkowie naszego koła, dzięki tej nietypowej lekcji, utwierdzili się w słuszności zadań,które wykonują na rzecz bliźnich,potrzebujących naszego miłosierdzia oraz wynieśli wiele potrzebnych wskazówek i motywacji do uczestniczenia w akcjach charytatywnych.

Podczas zebrania wręczone zostały również legitymacje Szkolnego Koła Caritas nowym członkom naszego koła.

Św. Augustyn powiedział kiedyś, że „kto śpiewa, modli się dwa razy”, dlatego jednym z elementów spotkania było również wspólne śpiewanie utworów. Na zakończenie wolontariusze zaśpiewali hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni Miłosierni”. Sprawiło to, że na twarzach wszystkich zebranych, pojawił się uśmiech.

Wspólne działanie i pomaganie drugiemu człowiekowi mają ogromną moc. Przynoszą radość oraz przywracają wiarę w to, że razem można więcej. Nie bójmy się zatem czynić dobro!
Najbliższe akcje przed nami to ,,Mikołajki dla niepełnosprawnych’’ oraz ,,XI Ogólnopolska Zbiórka Żywności TAK POMAGAM’’.

Zapraszamy do działania!

Daria Woźniak i Marysia Kruk
Wolontariuszki SKC

caritasspotk1

caritasspotk2

caritasspotk3

caritasspotk4

caritasspotk5

Zmieniony (niedziela, 04 grudnia 2016 19:06)

 

Dzień Patrona Szkoły - 30 listopada 2016r.

patron0Dzień Patrona Szkoły, to czas prezentowania uczniowskich talentów, a także przypominania i czczenia naszego Patrona. To święto w tym roku ma wyjątkowy charakter, gdyż wieńczy obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Obchody Dnia Patrona rozpoczęły się lekcją historii na temat „Historia z Sienkiewiczem w tle” prowadzoną przez pana Krzysztofa Pacha. Była to okazja do przypomnienia sobie lub poznania historycznych postaci i wydarzeń prezentowanych w powieściach Noblisty, jak również znaczenia maksymy „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy te powieści powstawały, czyli w okresie zaborów. Kolejnym ważnym wydarzeniem tego dnia był wykład pani profesor Barbary Szargot z Wydziału Filologii Polskiej AJD w Częstochowie, która bardzo ciekawie przedstawiła nowe sposoby interpretacji „W pustyni i w puszczy”. Podczas przerw na korytarzu szkolnym uczniowie czytali głośno fragmenty utworów Sienkiewicza, co, jak mamy nadzieję, zachęci ich do samodzielnej wnikliwej lektury.

Chcieliśmy, aby w naszym szkolnym święcie uczestniczyli wszyscy, którym Henryk Sienkiewicz jest bliski, zatem zaprosiliśmy do prezentowania swych talentów uczniów szkół z naszego powiatu. Na scenie zaprezentowali się uczniowie: Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Pajęcznie, uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Brzeźnicy Nowej oraz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Pajęcznie. Wśród licznie przybyłych gości byli dyrektorzy szkół, nauczyciele, bibliotekarze i przedstawiciele władz samorządowych.

patron1

patron2

Pani dyrektor Sylwia Nowak – Miedzińska w przemówieniu podkreśliła, że Dzień Patrona już po raz 25-ty obchodzony jest w naszej szkole, nawiązała do tradycji szkoły, która od momentu nadania jej imienia Henryka Sienkiewicza z dumą podkreśla, że jest Szkołą Sienkiewiczowską! Pani dyrektor przedstawiła zebranym stypendystki Prezesa Rady Ministrów – Aleksandrę Drabik z kl.III B i Wiktorię Klimczak z kl.II H. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nominacji do Nagrody Top Friend, w tym roku nominowani zostali: Julia Mesjasz (III B), Aleksandra Piątek (III A), Mateusz Sadek (III A), Sandra Nita (II D), Katarzyna Klimczyk (II D), Anna Balcerzak (II B), Maria Kruk (II C), Maciej Jędrysiak (II Bj), Dawid Pawełoszek (II A). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w drodze ogólnoszkolnego głosowania, a laureata poznamy w kwietniu 2017r. podczas uroczystości pożegnania klas maturalnych. Trzeba jednak podkreślić, że już sama nominacja do Nagrody Top Friend jest wyróżnieniem!

patron4

Po części oficjalnej rozpoczął się Przegląd Twórczości Młodych prowadzony ze swadą  przez parę konferansjerów: Marię Kruk i Macieja Jędrysiaka. Jako pierwsi wystąpili uczniowie Gimnazjum im.Polskich Noblistow w Pajęcznie w zabawnej inscenizacji pt. „Pary Sienkiewiczowskie” . Następnie uczniowie SP w Pajęcznie brawurowo wykonali etiudę teatralną na podstawie „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Mogliśmy również podziwiać talent wokalny i aktorski czwartoklasistki Oliwii Pilśniak, która zachwyciła publiczność zabawną interpretacją piosenki „Chcę być modelką!”. Uczennice Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy z dużym wyczuciem artystycznym wykonały piosenki z repertuaru Maryli Rodowicz.

patron5

patron6

Po występach gości na scenie przyszła kolej na uczniów naszej szkoły. Eliza Młynarska jako pierwsza wykonała piosenkę „Jaki piękny świat”, następnie Aleksandra Pęciak z Filipem Tasarzem wystąpili z pokazem tańca towarzyskiego. Duet instrumentalny Marty i Wiktora Kulińskich zahipnotyzował słuchaczy pięknym wykonaniem na pianinie i gitarze elektrycznej składanki utworów muzycznych. Podobnie oczarowały widownię Monika Mendak i Emilia Wieczorek śpiewające w duecie utwór „Say something” z repertuaru A Great Big World Cgristiny Aquilery. Z kolei Aleksandra Kowalska zaprezentowała (niemal w locie!) skomplikowane figury tańca mażoretkowego. Pierwszoklasistka Inga Kucharska poruszyła serca słuchaczy przepięknym wykonaniem piosenki Jacquesa Brela „Nie opuszczaj mnie”. Taka interpretacja nie dziwi, gdyż Inga doskonali swój śpiew na warsztatach w Teatrze Buffo. Następny pokaz wywołał całkiem inne emocje – zaciekawienie i wręcz niedowierzanie, że ciało można aż tak wyginać, jak robią to chłopcy tańczący break dance : Marek i Arkadiusz Keler, Norbert Zarzycki, Kamil Gałecki. Widać, że chłopcy stale się doskonalą, bo ich prezentacje tańca są z roku na rok bardziej skomplikowane! Jako ostatni zaprezentowali się rockmani z klasy IIe : Kacper Siwiec i Krystian Pabian wraz z wokalistką – Bogną Błachowską . Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

patron8

W przerwach między występami artystycznymi prezentowane były filmiki reklamowe pt. „Zareklamuj Sinkiewicza” zrealizowane przez klasy IA,I B, I C, II E, IID, III B. Wszystkie w sposób zabawny i twórczy prezentowały postać Patrona. W niektórych Patron został ukazany karykaturalnie, w innych postaci Sienkiewiczowskie surowo oceniły swego twórcę. Były obrazy ukazujące Sienkiewicza na... koniu na biegunach, Sienkiewicza w dzikim tańcu, a przede wszystkim Sienkiewicza jako miłośnika płci pięknej. W konkursie zwyciężyła klasa I B , drugie miejsce zajęła I C, a trzecie II D. Zwycięzcy otrzymali bony od Rady Rodziców na dofinansowanie wycieczki klasowej.

Przegląd Twórczości Młodych miał piękną oprawę wizualną - poza wysublimowaną dekoracją sceny zainspirowaną motywami marinistycznymi i nowelą „Latarnik” , przedstwiono krótką inscenizację „Latarnika” z Dominikiem Kasprzakiem i Patrykiem Kuderem w rolach głównych.

patron7

Wręczone zostały także nagrody uczniom, którzy brali udział w konkursie plastycznym ( I-sze miejsce Katarzyna Strzelec ( kl.II Bj), II – gie miejsce Dominika Fleran kl. I C ) i konkursie Wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza, w którym zwyciężył Szymon Woźniak z kl.I C.

Wszyscy uczestnicy Przeglądu Twórczości Młodych po trudach scenicznych mogli posilić się ciastkami i napojami ufundowanymi przez właścicieli cukierni: pana Rafała Opasa, pana Lecha Mikołajczyka i państwa Jakubowskich.

Fundatorami nagród w konkursach była Rada Rodziców oraz Agencja Ubezpieczeniowa pani Małgorzaty Gajewskiej. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy!

Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje wszystkich Nauczycielom i Uczniom, których kreatywność, zaangażowanie i współpraca przyczyniły się do tego, że tegoroczny Dzień Patrona Szkoły przebiegał w twórczej atmosferze i był przygotowany na bardzo wysokim poziomie, zarówno organizacyjnym, jak i artystycznym!

patron9

Więcej zdjęć w galerii. Fotografowały Kinga Pietrzyk i Paulina Jasionek.

Zmieniony (czwartek, 01 grudnia 2016 19:54)

 

Gratulacje dla Oli i Wiktorii - Stypendystek Prezesa Rady Ministrów!

Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznawane jest uczniom o najwyższej średniej ocen oraz mających szczególne osiągnięcia naukowe. W tym roku szkolnym stypendium otrzymywać będą:

Aleksandra Drabik z klasy III B i Wiktoria Klimczak z klasy II H (Technikum)

Stypendystki wraz z p. dyrektor Sylwią Nowak-Miedzińską udały się w dniu 21 listopada 2016r. do Łodzi, gdzie w Audytorium Politechniki Łódzkiej miała miejsce uroczystość wręczenia stypendiów, w której uczestniczyło kilkuset stypendystów ze szkół województwa łódzkiego. Podczas uroczystości przemawiali i gratulowali wyróżnionym uczniom m.in. Wicewojewoda Łódzki  pan Karol Młynarczyk, Łódzki Kurator Oświaty pan Grzegorz Wierzchowski . Uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat : „La tomatina – matematyka w bitwie pomidorowej”, zapoznali się z działalnością Studenckiego Kola Naukowego Miłośników Motoryzacji oraz na zakończenie skorzystali z poczęstunku. Była to bardzo miła uroczystość, choć jednocześnie bardzo ważna dla młodych ludzi, którzy, w co wierzymy, w przyszłości będą stanowić elitę intelektualną naszego kraju.

sprm

Zmieniony (czwartek, 01 grudnia 2016 16:42)

 

MISTRZOSTWA POWIATU PAJĘCZAŃSKIEGO SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW

16 listopada w Hali Sportowej w Pajęcznie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pajęczańskiego szkół ponadgimnazjalnych w piłce ręcznej chłopców.

REPREZENTACJA  NASZEJ SZKOŁY TO CHŁOPCY Z LICEUM i ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ.

Mecz rozgrywany był zgodnie z przepisami piłki ręcznej i trwał 2x 30 minut.

Po pierwszej połowie nasza drużyna prowadziła z drużyną ZS Działoszyn 18:7

Druga połowa to dużo zmian na poszczególnych pozycjach w naszym zespole, ale ostatecznie spotkanie zakończyło się zdecydowaną przewagą zespołu z Pajęczna i wynikiem 32: 16.

Drużyna naszych powiatowych mistrzów to:

Norbert Bzdak, Opas Jakub, Borkiewicz Michał, Papierz Szymon, Bryk Radosław, Leszczyk Szymon, Krakowski Michał, Bednarski Filip, Zabłocki Jakub, Bujała Hubert, Ptak Mateusz, Góra Piotr, Woźniak Szymon, Ostrowski Jakub, Nowak Przemysław.

Opiekun: Piotr Trawczyński.

Serdeczne gratulacje i życzenia kolejnych sukcesów w następnych zawodach sportowych.

 

 
Więcej artykułów…