Dzień Ziemi

W dniu 23.04.2014r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Zmieniaj nawyki nie klimat". szkołę ozdobiły plakaty wykonane przez młodzież klas I a, II e, II g, II c, II d.Uczniowie z klas I e i II e zorganizowali przemarsz ulicami miasta z transparentami, rozdali mieszkańcom Pajęczna ulotki dotyczące ochrony środowiska. Uczniowie szkoły mogli również obejrzeć na holu prezentacje multimedialne przygotowane przez uczniów z klasy I a i II e. Nad organizacją czuwały panie A. Zawadzka - Rajczyk i B. Borkiewicz oraz A. Góral i S. Nowak - Miedzińska.

dzienziemi1

dzienziemi2

dzienziemi3

dzienziemi4

 

„Lekcja Czytania” z Tygodnikiem Powszechnym w naszej szkole!

Prawdziwą ucztą intelektualną dla wszystkich zainteresowanych literaturą była Lekcja Czytania z Tygodnikiem Powszechnym przeprowadzona 11 kwietnia 2014r. Spotkanie młodych miłośników literatury z profesorem Piotrem Śliwińskim z UAM w Poznaniu miało na celu interpretację wierszy Tadeusza Różewicza z książki „Matka odchodzi”. Młodzież początkowo była dość zamknięta, może niepewna, jednak  wspólne czytanie wierszy i rozmowa o kontekstach pozaliterackich doprowadziły do pasjonującej wymiany myśli młodych humanistów z profesorem, który okazał się mistrzem prowadzenia trudnej  rozmowy interpretacyjnej! Profesor otwierał przed uczniami szerokie horyzonty rozważań humanistycznych – rozmowa dotyczyła wierszy, ale i ukazywała korzenie literatury, które tkwią w ludzkich emocjach, doświadczeniach. W takim ujęciu literatura jest przekazem uniwersalnym, dotyczącym każdego, zarówno młodych czytelników, jak i znacznie starszych ludzi…. Być może dzięki spotkaniom z wybitnymi postaciami – pisarzami, naukowcami, wykładowcami – uczniowie odnajdą swe pasje, odpowiedzą sobie na pytania: Kim jestem? Jak ma wyglądać moje życie? Co mnie naprawdę interesuje?

A oto wrażenia uczennicy kl.I C Kasi Kopczyńskiej - uczestniczki Lekcji Czytania:

Ostatnio w mojej szkole odbyła się bardzo ciekawa lekcja na temat poezji Tadeusza Różewicza. Punktem centralnym spotkania było omawianie wierszy z książki „Matka odchodzi”, w której poeta zawarł swe najgłębsze przeżycia i odczucia wobec świata, rodziny i przemijania ludzkiego życia. Ujęło mnie podczas omawiania kwestii z wiersza „Ściana”, że można tak głębokie myśli o życiu zapisać w formie wiersza. Wydaje się , że to po prostu krótka notatka, obrazek z życia, a rozbudza w czytelniku ważne  myśli! Wykładowca świetnie interpretował poezję, z ochotą słuchałam każdego słowa i czekałam na następne! Według mnie ten wykład dotyczył nie tylko poezji lecz i nauki, jaką potrafi dać nam samo życie. Dzięki temu spotkaniu mogłam zrozumieć to, co jest naprawdę w życiu ważne, pojąć, co znaczą niektóre słowa i wartości. Najbardziej zainspirowała mnie wielka, a zarazem subtelna namiętność profesora do poezji, umiejętność mówienia o niej i wyjaśniania jej tajemniczych znaków -słów i obrazów. Jest to rzeczą trudną i wymagającą miłości do tego, co się robi. Jestem miło zaskoczona lekcją, a także osobą profesora Śliwińskiego! Cieszę się, ze wzięłam udział w tym spotkaniu, wiele mi to dało dobrego i nauczyło, jak wyrażać głębokie emocje.

 

Po spotkaniu uczniowie Zespołu Szkół w Pajęcznie podziękowali panu profesorowi wielkimi brawami i zaproszeniem na kolejne spotkanie miłośników literatury!

lczytania1

lczytania2

lczytania3

Zmieniony (środa, 23 kwietnia 2014 17:01)

 

Izrael na fotografii

 W dniu 7 kwietnia 2014 gościliśmy na otwarciu wystawy "Izrael - wielokulturowość i życie codzienne" zorganizowanej przez Wydział Filologiczno-Historyczny Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Na wystawę składały się zdjęcia przedstawiające migawki z izraelskich ulic, życie codzienne mieszkańców oraz zabytki Izraela. Autorami prac są Justyna Karoń, Jerzy Mizgalski, Krzysztof Straus, Przemysław Sznurkowski. Izrael to kraj o bardzo bogatej tradycji - wartej naszego poznania. Wystawa pozwala spojrzeć na ten niezwykły kraj bez uprzedzeń, a nawet stać się inspiracją do jego lepszego poznania. Udział młodzieży naszej szkole w otwarciu wystawy jest kolejnym elementem, który zbliża nas do wrześniowej wizyty gości z Izraela. Wcześniej mieliśmy możliwość zapoznać się z kulturą żydowską Pajęczna i okolic zaprezentowana podczas wykładu profesora Mizgalskiego w naszej szkole.

wystawa1

wystawa2

wystawa3

wystawa4

więcej zdjęć z wystawy znajdziecie w galerii.

Zmieniony (środa, 23 kwietnia 2014 17:05)

 

XIV Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

W dniu 10.04 2014 uczniowie klasy IIA i IA  pod opieką pani Beaty Haładaj i pani Beaty Sikory uczestniczyli w  XIV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Celem tego festiwalu jest prezentacja roli nauki w rozwoju miasta i województwa, popularyzacja osiągnięć naukowych, pobudzanie młodzieży do pogłębiania wiedzy , promocja nauki, tehniki i sztuki. Nasi uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w wielu bardzo interesujących wykładach między innymi :" Czy Księżyc istnieje", " Tajemnice nieskończoności", " Od włókniarki do rewolucjonistki czyli łódzki szlak kobiet", " Tajniki marketingu zmysłów" i wiele innych. Zwiedzili nowo oddany budynek Politechniki Łódzkiej czyli Fabrykę Inżynierów XXI wieku. Nas zachwyciły wspaniale wyposażone sale wykładowe, w pełni multimedialne i dostosowane do najwyższych standardów europejskich. Nasi uczniowie byli zachwyceni zarówno jakością wykładów jak i salami wykładowymi. Może wielu z nich w przyszłości będzie na tej politechnice będzie studiować.

wycieczkalodz1

wycieczkalodz2

 

Wycieczka do Zakopanego

W dniach 03-05.04.2014r. klasa III E wraz z kilkoma uczniami z innych klas, pod opieką wychowawczyni p. Agnieszki Góral, p. dyr. Anny Strzelczak i p. Pawła Kruka , udała się na upragnioną wycieczkę do Zakopanego. Wyjazd okazał się świetnym pomysłem. Głównym organizatorem naszej wycieczki była Martyna Wojciechowska.                                                                          

 Droga w autokarze była bardzo długa i męcząca, ale mimo to przez cały czas towarzyszyły nam bardzo dobre humory. Na miejscu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadzał nas po zaplanowanych trasach. Pan przewodnik udzielał nam fachowych i ciekawych informacji. Tego co miał nam do powiedzenia wszyscy słuchali ze szczególną uwagą i zaciekawieniem. Towarzyszył nam przez dwa dni naszej wyprawy. Pierwszego dnia głównym punktem programu było zwiedzanie Wielkiej Krokwi im. Stanisława Marusarza, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, a także spacer Doliną Kościeliską do Wąwozu „ Kraków”. Odważni mieli również okazję przejść przez jaskinię. Drugi dzień poświęcony był na całodniową wędrówkę do Morskiego Oka. Trasa była męcząca i ciężka. Mimo wszystko daliśmy radę, a gdy osiągnęliśmy już swój cel stwierdziliśmy, że było warto, ponieważ widok, który ujrzeliśmy na szczycie był niesamowity. Ostatniego dnia wycieczki zwiedzaliśmy Zakopane, Krupówki oraz wjechaliśmy kolejką na Gubałówkę. Trzy dni wycieczki minęły nam bardzo szybko i zbliżyły nas do siebie jeszcze bardziej. Zmęczeni, ale pełni niesamowitych wrażeń wróciliśmy do Pajęczna.
Wycieczka do Zakopanego pozwoliła nam spędzić razem cudowne chwile, niestety ostanie w takim gronie. Na pewno będziemy ją jeszcze długo wspominać. Dzięki niej choć przez chwilę, mogliśmy oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o stresie, który czeka nas już niedługo na egzaminie dojrzałości.

                                                                       Kinga Pilarczyk IIIE

zakopane1

zakpane2

zakopane3

Więcej zdjęć w galerii.

Zmieniony (środa, 09 kwietnia 2014 14:41)

 
Więcej artykułów…