W oczekiwaniu na Boże Narodzenie…

W naszej szkole już kilka dni przed świętami czuć było wspaniałą, świąteczną atmosferę: uczniowie i nauczyciele działali charytatywnie, przygotowywali przedstawienie świąteczne , dzielili się opłatkiem podczas klasowych i szkolnych wigilii .

Uwieńczeniem przedświątecznej atmosfery były jasełka przygotowane przez uczniów klasy I B pod opieką księdza Jacka Kijasa. Jasełka ukazywały współczesną polską rodzinę z jej codziennymi problemami, pragnieniami i marzeniami. Uczniowie wspaniale odegrali role zabieganych , smutnych i rozdartych bohaterów. W ostatniej scenie do domu nieoczekiwanie wraca zza oceanu Tata. Prawdę mówiąc trudno było powstrzymać łzy wzruszenia… Jasełka poruszyły serca widzów i przypomniały proste prawdy o życiu i relacjach z ludźmi, o wartości Rodziny, Miłości.

jaselka1

jaselka2

jaselka3

jaselka4

jaselka5

jaselka6

jaselka7

Więcej zdjęć wkrótce w galerii. Fotografował Paweł Barczyk.

Zmieniony (sobota, 23 grudnia 2017 17:06)

 

Z wizytą w Krakowie

W dniu 13.12 i 14.12 2017r. uczniowie klasy II A i III A wraz z nauczycielami – p. Anną Gajęcką, p. Moniką Telengą i p. Andrzejem Kuchciakiem uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Krakowa.

Młodzież pierwszego dnia udała się na Akademię Górniczo-Hutniczą, na Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, do laboratorium elektrycznego, gdzie studenci AGH mają zajęcia z działania silników elektrycznych.

Potem wszyscy gościli w Kopalni Doświadczalnej, miejscu unikatowym w skali kraju i jednym z nielicznych w Europie, laboratorium badawczo-dydaktycznym, które mieści się w Katedrze Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. W kopalni prezentowane są maszyny górnicze stosowane w polskim przemyśle kiedyś i w czasach współczesnych. Nasi uczniowie mogli ze szczegółami poznać ciężką i niebezpieczną pracę górników.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer na Rynek Główny, gdzie świąteczne kramy i ozdoby przypominały o zbliżających się świętach. Miłym zakończeniem pierwszego dnia wycieczki było wyjście do kina na ekranizację świetnego kryminału Agathy Christie „Morderstwo w Orient Expressie”.

W drugi dzień pobytu w Krakowie udaliśmy się wszyscy na Politechnikę Krakowską, gdzie na początek w Sali Senackiej pracownik politechniki szczegółowo opowiedział nam o historii uczelni, warunkach rekrutacji i zaletach studiowania na politechnice. Następnie przeszliśmy do budynku Wydziału Inżynierii Chemicznej, gdzie gościliśmy w jednym z laboratoriów analitycznych. Tam dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat stosowanych na wydziale metod analizy: chromatografii cieczowej i gazowej, jak również nanotechnologii wykorzystywanej w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Mogliśmy się również dowiedzieć, że na tym wydziale prowadzone są badania nad wykorzystaniem kwasu cytrynowego (tak, tak tego popularnego kwasku) w syntezie polimerów mających zastosowanie w kardiologii. Kolejnym punktem był spacer po kampusie politechniki, gdzie zlokalizowane są prawie wszystkie budynki niezbędne studentowi tej uczelni.

Udaliśmy się również do Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, w którym prowadzone są badania materiałów budowlanych, wdrażane są nowoczesne rozwiązania technologiczne, materiałowo­ ‑ konstrukcyjne oraz instalacyjne dla budownictwa „niemal zero energetycznego”.

Na koniec odwiedziliśmy jeszcze Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej. Gościliśmy między innymi w Instytucie Konstrukcji Maszyn, gdzie dr inż. Marcin Augustyn prezentował nam modelowaniepodnośnika nożycowego stosowanego na budowach. Mieliśmy również okazję poćwiczyć jazdę na symulatorze tramwaju znajdującym się w Instytucie Pojazdów Szynowych. Było to duże przeżycie, gdyż jest to sprzęt, na którym uczą się kandydaci na motorniczych nie tylko z Krakowa, ale i okolic. Na koniec obejrzeliśmy komorę klimatyczną, do której zaprowadził nas sam prodziekan Wydziału Mechanicznegodr hab. inż. Bogdan Szybiński. Dowiedzieliśmy się, że jest to miejsce, w którym badane może być działanie różnych maszyn w zakresie temperatur -55°C lub +70°C i w podwyższonej wilgotności. Klientami tej komory byli również kolarze, np. Valerian Romanowski, który zbadał swój rower zanim wyruszył po rekord na Syberię.

Pełni wrażeń, podsumowując naszą wycieczkę, wróciliśmy do Pajęczna. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Kraków to miasto przyjazne dla studentów i być może niektórzy wrócą tam za rok, czy dwa, aby kontynuować dalszą naukę.

krakow1

krakow2

krakow3

krakow4

Zmieniony (czwartek, 21 grudnia 2017 08:38)

 

The True Spirit of Christmas - Der wahre Geist der Weihnacht - Duch Świąt Bożego Narodzenia

14 grudnia 2017Duch Świąt Bożego Narodzenia zagościł w murach Zespołu Szkół w Pajęcznie. Młodzież pod kierunkiem pani Diany Schmeiβer, przy współpracy p. Lidii Jędrzejczak, p. Eweliny Wnuk i p. Katarzyny Cichowlas, przygotowała dwujęzyczny spektakl, który w sposób magiczny wprowadził nas w nastrój tych niezwykłych świąt. Główny bohater, niczym Scrooge z „Opowieści Wigilijnej”, przechodzi przemianę podczas wędrówek w czasie z Duchem Świąt Bożego Narodzenia i odzyskuje wiarę w sens świąt.W role główne wcielili się:

Eddie – Wiktor Kuliński - kl. II A

Kate – Marysia Szymczyk - kl. II C

Duch Świąt- Aleksandra Gawron- kl. II D

Narrator - Sandra Nita – kl. III D

Przedstawieniu towarzyszyły przepiękne piosenki świąteczne w wykonaniu:

SandryNity – „Süβer die Glocken nie klingen.” - kl. III D

Bogny Błachowskiej – „ Christmas is all around “ – kl. II Bj

Szymona Woźniaka – “ Last Christmas” - kl. II C

Kingi Misiak – “ Leiserieselt der Schnee” – kl. I A

Ingi Kucharskiej – “ White Christmas” – kl. II D

Julii Rojek – „ Let it Snow” –kl. III D

Spektakl cieszył się wielkim uznaniem, zarówno wśród zaproszonych gości - uczniów Szkół Podstawowych numer 1 i 2 w Pajęcznie oraz przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Pajęcznie – pani Marii Straus, jak i wśród młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół w Pajęcznie.Serdeczne podziękowania składamy obsłudze technicznej:

Konradowi Słowikowi – kl. II A

Jakubowi Zabłockiemu – kl. II C

Oliwii Góral - kl. I A

Kacprowi Kiejnich – kl. I A

Jakubowi Sygidus - kl. I A

Natalii Grębskiej - kl. I A,

Autorowi tłumaczenia tekstu z języka angielskiego: Jarosławowi Grali – kl. III D oraz autorom plakatów promujących spektakl: Pawłowi Barczykowi – kl. IA oraz Konradowi Kruczkowi – kl. IA.

przedstawienieswiateczne1

przedstawienieswiateczne2

Zmieniony (poniedziałek, 18 grudnia 2017 16:38)

 

WOLONTARIUSZE SKC W AKCJI „TAK POMAGAM 2017”

Już za nami XIII Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak Pomagam”. W dwudniowej akcji (piątek, sobota) wzięło udział 127 wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas. Wszyscy spisali się na medal. Nasza młodzież wykazała się dużymi umiejętnościami w kontaktach z ludźmi oraz świetną organizacją pracy.

Dzięki zaangażowaniu młodych wolontariuszy blisko 80 rodzin otrzyma wsparcie jeszcze przed świętami. Wspomożemy też placówki charytatywne naszej archidiecezji.

Wszystkim za wszystko staropolskie „Bóg zapłać”!

takpomagam1

takpomagam2

takpomagam3

takpomagam4

Wkrótce w galerii więcej zdjęć naszych wolontariuszy.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA W ZESPOLE SZKÓŁ

Dzień 5.XII. to Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który w naszej szkole odbył się pod hasłem „Mikołajki dla Dominika”. W tym dniu młodzież SKC wystawiła na sprzedaż swoje rękodzieło a cała społeczność szkolna i inni mogli przynieść słodkie wypieki. Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na dofinansowanie zakupu aktywnego wózka inwalidzkiego dla naszego ucznia i kolegi Dominika.

Na holu szkoły za pomocą prezentacji multimedialnej informowano wszystkich na czym polega idea szkolnego wolontariatu a Szkolne Koło Caritas prezentowało  swoje wcześniejsze liczne akcje.

Święto Wolontariusza umilił nam przyjazd dyrektora Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks.Pawła Dzierzkowskiego, który spotkał się z wolontariuszami klas pierwszych  i zarządem SKC.

Dowiedzieliśmy się od niego, że jesteśmy najliczniejszym kołem w archidiecezji .W tym roku szkolnym liczymy w tym  192 osoby.

Bardzo się z tego cieszmy i z okazji Dnia Wolontariusza życzmy sobie, by nigdy nie zabrakło nam energii i pasji w bezinteresownej działalności na rzecz innych.

mikolajkidlaDominika1

mikolajkidlaDominika2

mikolajkidlaDominika3

mikolajkidlaDominika4

 
Więcej artykułów…