O pracy w fundacji, idei fair trade i podróżach – spotkanie z panią Barbarą Borejszo

Uczniowie wielu klas, a przede wszystkim uczniowie działający w wolontariacie, spotkali się w dniu 7 grudnia 2018r. z panią Barbarą Borejszo - psychologiem, doradcą zawodowym pracownikiem Fundacji Dzieło Kolpinga w Krakowie. Pani Borejszo opowiedziała młodzieży o działalności fundacji, o zawodzie trenera pracy . Jest to nowy zawód, polega na pomocy i towarzyszeniu osobom rozpoczynającym pracę i jak powiedział nasz gość , na pewno będzie bardzo to zawód bardzo potrzebny w przyszłości, gdyż coraz więcej osób niepełnosprawnych chce być aktywnymi na rynku pracy i potrzebują oni profesjonalnego wsparcia.

Fundacja Dzieło Kolpinga opiera swą działalność na wartościach chrześcijańskich, niesie pomoc zarówno młodzieży, jak i seniorom, osobom niepełnosprawnym, bezrobotnym. Pomaga też organizować Rodziny Kolpinga działające charytatywnie w środowisku lokalnym. Dla wolontariuszy z naszej szkoły ciekawe były informacje o formach wspierania młodzieży przez fundację ( np. pomoc w zdobyciu stypendiów studenckich). Fundacja zajmuje się też propagowaniem idei fair trade, coraz popularniejszej na świecie. Jest to wspieranie uczciwego handlu, bez wykorzystywania pracy niewolniczej czy pracy dzieci. Produkty fair trade można kupić także poprzez fundację, np. kawę z plantacji w Hondurasie, które stanowią źródło godziwego utrzymania całych rodzin z tamtego rejonu świata. Takie produkty są nieco droższe od tych pozyskiwanych poprzez wyzysk, jednak ważne jest budzenie świadomości nas, Europejczyków, ile cierpienia ludzkiego kryje się za niską ceną.

Pani Barbara Borejszo jest też wielką pasjonatką egzotycznych podróży. Podczas drugiej części spotkania opowiedziała młodzieży (zwłaszcza zainteresowanej geografią) o swej wyprawie do Wietnamu. Opowieść była zilustrowana fotografiami z podróży i anegdotkami opowiedzianymi przez naszego gościa.

Pani Borejszo przyjechała do nas na zaproszenie dyrektora szkoły pani Sylwii Nowak - Miedzińskiej i dzięki współpracy z absolwentami, gdyż kontakt nawiązany został dzięki pani Edycie Wolak – absolwentce, natomiast spotkanie sfinansowało Stowarzyszenie Absolwentów Zespołu Szkół w Pajęcznie, a zorganizowała je pani wicedyrektor Bożena Szczerkowska.

Spotkanie wchodziło w cykl działań towarzyszących szkolnym obchodom Międzynarodowego Dnia Wolontariusza i działań zawodoznawczych.

spotkaniebb1

spotkaniebb2

spotkaniebb3

spotkaniebb4

Wiecej zdjęć w galerii. Fotografował Maks Dalecki.

 

Zmieniony (niedziela, 09 grudnia 2018 14:12)

 

Mikołajki dla Niepełnosprawnych

.

mikolajkidla1

mikolajkidla2

mikolajkidla3

mikolajkidla4

mikolajkidla5

Więcej zdjęć w galerii. Fotografowały: Monika Kowalczyk, Nina wieczorek, Karolina Szczęsna.

Zmieniony (niedziela, 09 grudnia 2018 14:12)

 

Spotkanie z inspektorem Państwowej Inspekcji Pracy

W dniu 27.11.2018 r odbyło się spotkanie z panem Zbigniewem Klemińskim inspektorem Państwowej Inspekcji Pracy . W spotkaniu brały udział klasy III K i III L Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Inspektor przedstawił uczniom problematykę prawa pracy pracowników młodocianych. W wykładzie zwrócił szczególną uwagę na sprawy BHP , podpisywanie umów o pracę , warunków pracy - przysługującym praw uczniom. W końcowej części spotkania pan inspektor odpowiadał na pytania uczniów.

Spotkanie zorganizowała Ewa Bylica.

pip1

pip2

pip3

 

Mikołajki

mikołajki1

mikołajki2

mikołajki3

mikołajki4

mikołajki5

mikołajki6

mikołajki7

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - Spotkanie z Dyrektorem Szkolnych Kół Caritas

dzienwolontariusza

To już pewna tradycja naszej szkoły, że w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza odwiedza nas dyrektor Szkolnych Kół Caritas i z-ca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Paweł Dzierzkowski.

Ten dzień jest szczególnie ważny dla wolontariuszy z klas pierwszych, którzy tego dnia, przez przyjęcie legitymacji, formalnie wstępują w szeregi SKC ZS Pajęczno.

W spotkaniu uczestniczyła p. dyrektor Sylwia Nowak-Miedzińska oraz opiekunowie SKC: p. Agnieszka Kowalczyk, p. Beata Konieczna, s. Urszula Porwit. Pani dyrektor wyraziła wdzięczność za objęcie Programem „Skrzydła” dwojga naszych niepełnosprawnych uczniów.

Ks. Paweł za pomocą prezentacji multimedialnej przeprowadził nas przez główne założenia idei Caritas oraz przedstawił przeróżne warianty działalności dobroczynnej. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy upominek nawiązujący do niecodziennego spotkania.

W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim wolontariuszom z naszej szkoły. Niech słowa św. Matki Teresy z Kalkuty będą dla nas wszystkich wzorem w czynieniu dobra:

" Ludzie są nierozumni, nielogiczni i samolubni
Kochaj ich, mimo wszystko
Jeśli czynisz dobro, to ludzie oskarżą cię o egoistyczne motywy
Czyń dobro, mimo wszystko
Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych
przyjaciół i prawdziwych wrogów
Odnoś sukcesy, mimo wszystko
Twoja dobroć zostanie zapomniana już jutro,
Czyń dobro, mimo wszystko
Szlachetność i szczerość czynią cię podatnym na zranienie
Bądź szlachetny i szczery mimo wszystko
To, co budujesz latami może runąć w ciągu jednej nocy
Buduj, mimo wszystko
Ludzie naprawdę potrzebują twojej pomocy,
mogą cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz
Pomagaj, mimo wszystko
Dasz światu to, co masz najlepszego, a otrzymasz cios w zęby
Dawaj światu najlepsze, co masz
Mimo wszystko"

spotkaniecaritas1

spotkaniecaritas2

spotkaniecaritas3

spotkaniecaritas4

Więcej zdjęć w galerii. Fotografowała Monika Kowalczyk.

 
Więcej artykułów…