„Wiersze i opowiadania z sercem” – młode talenty wsparły szczytny cel!

W dniu 13 stycznia 2019 roku w naszej szkole po raz kolejny odbył się finałowy koncert WOŚP. Sztab WOŚP złożony z nauczycieli i burmistrza Pajęczna, stara się, aby działania dobroczynne połączyć z rozwijaniem młodych talentów. Nasza szkoła ma długą tradycję w rozwijaniu zdolności literackich – od 18 lat jesteśmy organizatorami Powiatowego Konkursu Literackiego „O Laur Bielskiego”.

W styczniu 2019 r. po raz trzeci przygotowaliśmy w naszej szkole wyjątkowy zbiór wierszy i opowiadań „z sercem”. Powstały z potrzeby serca i wspierania szlachetnej inicjatywy WOŚP. Pracą nad redagowaniem książeczki kierowała pani Bożena Szczerkowska, a wspierali ją nauczyciele ze szkół podstawowych w Pajęcznie i Działoszynie: pani Edyta Bęben i pani Aleksandra Lorentowicz oraz absolwentka szkoły Katarzyna Klimczyk, której wiedza z zakresu edytorstwa okazała się nieocenioną pomocą.

Tworcy z sercem

Opowiadania i wiersze zebrane w tym zbiorku dotykają tematyki bliskiej ludzkim sercom: rodzina, pomoc ludziom i zwierzętom, codzienne radości i smuteczki, przyjaźń, współczucie. Autorami tekstów i ilustracji są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Działoszynie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Pajęcznie, Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie oraz osoby dorosłe: absolwenci naszej szkoły, a także członkowie Klubu Poetyckiego w Działoszynie. Wielu autorów brało udział w konkursach literackich, na przykład w Powiatowym Konkursie Literackim „O laur Bielskiego” czy konkursie poetyckim „W słowach utopieni…” organizowanym przez Bibliotekę Miejską w Działoszynie .

Oto lista autorów i tytuły ich utworów:

1.Juliusz Szczeszek-Bistuła „Naprawdę warto pomagać”

2.Amelia Bernaś „ Miniatura o zaufaniu”

3.Dominika Tkaczyńska „Życzenie wigilijne”

4.Sandra Nikonowicz „Świąteczna przygoda”

5.Matylda Miedzińska „Wierszyk o szkole”

6.Antonina Janeczek „Taki szczęśliwy traf…taki dar losu”

7.Marta Kucharska „Czas”

8.Marta Kucharska „Droga”

9.Maja Kilanc „Geluk - chłopiec szczęścia”

10.Klaudia WiśniewskaMatka”

11.Kamila Hałaczkiewicz „Rodzina”

12.Antonina Błasiak „ Ludzie i zwierzęta potrzebują twojej pomocy”

Książeczka została zilustrowana przez uczniów LO w Pajęcznie: Natalię Opołczyńską, Maksymiliana Daleckiego, Martynę Wojtasik i Amelię Bernaś. Swój wiersz zilustrował także Juliusz Szczeszek- Bistuła.

Autorzy poprzez twórczość literacką i plastyczną pomogli chorym dzieciom, gdyż dochód ze sprzedaży zbiorku został przeznaczony na szczytny cel 27. Finału WOŚP.

Dziękujemy autorom za ich twórczy wysiłek w dobrej sprawie. Dziękujemy też Czytelnikom za wsparcie pięknej idei pomagania. Życzymy Wam przyjemnej lektury – książeczka w wersji elektronicznej już wkrótce znajdzie się na stronie szkoły w zakładce „Powiatowy Konkurs Literacki”.

ilustracjanopołczynska

ilustracjado wiersza

Zmieniony (niedziela, 10 lutego 2019 17:20)

 

Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH z geografii

W dniu 02.02.2019r. uczniowie klasy IIIe : Kinga Łudczak i Konrad Zięba wzięli udział w II etapie Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z geografii. Do tego etapu nasi uczniowie przeszli zdobywając prawie 100% za rozwiązania zadań I etapu olimpiady.

Drugi etap odbył się w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie zjechali się uczniowie z centralnej Polski. Kinga i Konrad zmagali się z bardzo trudnymi pytaniami i zadaniami z zakresu geografii i geologii. Musieli wykazać się wiedzą wykraczająca poza program nauczania .

Gratulujemy i czekamy na wyniki.

Agnieszka Góral

indeksagh

 

LX Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

W dniu 26 stycznia 2019 r. uczeń naszej szkoły – Dawid Syguła z klasy III D, wziął udział w etapie okręgowym LX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Tegoroczna olimpiada odbywała się pod hasłem Polska i jej sąsiedzi. Polityka–Gospodarka–Społeczeństwo–Kultura. Etap okręgowy odbył się na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

W zmaganiach na szczeblu okręgowym udział wzięło 57 uczestników z 27 łódzkich szkół ponadgimnazjalnych. Bardzo trudny test, z którym przyszło się zmierzyć naszemu uczniowi, składał się z zadań sprawdzających wiedzę z zakresu procesów i zjawisk społeczno-politycznych współczesnego świata. Sprawdzał on także umiejętności przyswajania treści wykraczających poza podstawę programową wiedzy o społeczeństwie, oraz zdolności do indywidualnego dokonywania analiz na podstawie posiadanych wiadomości. Wysoki poziom wiedzy ucznia pozwolił mu osiągnąć bardzo dobry wynik wśród pozostałych uczestników olimpiady. Przypomnijmy, że w etapie szkolnym wzięło udział 362 uczniów z ponad 40 szkół województwa łódzkiego.

Opiekunami ucznia byli Pan Adam Klimczak i Pani Ewa Mostowska.

olompiadawos2

olompiadawos1

 

 

"PANAMA Z KLASĄ" spotkanie z ks.Bp Andrzejem Przybylskim

panamazklasa0

Jedną z inicjatyw związanych z kończącymi się już Światowymi Dniami Młodzieży w Panamie jest program "Panama z klasą", czyli seria spotkań Bpa Andrzeja Przybylskiego z młodzieżą ze szkół średnich naszej archidiecezji.

Zespół Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie został objęty tym programem i w dniu 28 stycznia gościliśmy w naszych progach Ks. Biskupa. W trakcie spotkania nasi uczniowie zapoznali się z przesłaniem ŚDM oraz mogli zadawać pytania i dzielić się spostrzeżeniami na temat wiary z Księdzem Biskupem.

Mimo różnorodności klas i profilów połączyła nas wspólna wiara i śpiew oraz troska o lepszą wspólną przyszłość. Ks. Biskup nie unikał odpowiedzi na stawiane przez młodych odważne pytania, które dotyczyły m.in. nadużyć w Kościele, procedury in vitro, współżycia seksualnego przed ślubem, homoseksualizmu, angażowania się Kościoła w politykę oraz tego, czy można zorganizować 18-stkę w piątek i kto może zostać księdzem.

W spotkaniu zorganizowanym przez nauczyciela religii p. Agnieszkę Kowalczyk uczestniczyła młodzież z klas: Ia, Ib, IIa, IIb, IId, Ik oraz p. dyr. Sylwia Nowak-Miedzińska i starosta powiatu pajęczańskiego Zbigniew Gajęcki. Czas niecodziennego dialogu upłynął nam bardzo szybko. Cieszymy się, że spośród dziesiątek szkół ponadgimnazjalnych w archidiecezji częstochowskiej, właśnie nasza znalazła się na biskupim szlaku.

panamazklasa1

panamazklasa2

panamazklasa2a

panamazklasa3

panamazklasa4

panamazklasa5

Zmieniony (piątek, 08 lutego 2019 16:45)

 

XIV Olimpiada Przedsiębiorczości

Dwie uczennice klasy IVH technikum Ludwiczak Daria i Kochel Anna zakwalifikowały się do etapu

okręgowego XIV Olimpiady Przedsiębiorczości. II etap olimpiady odbędzie się 7 marca 2019 roku

w Katowicach.

Gratulujemy dziewczynom i życzymy powodzenia.

Małgorzata Hałaczkiewicz

Zmieniony (wtorek, 22 stycznia 2019 15:46)

 
Więcej artykułów…