„Przychodzi uczeń do prawnika” - zajęcia z edukacji prawnej

dniu 22 września 2017 w naszej szkole odbyły się zajęcia z edukacji prawnej przeprowadzone przez radcę prawnego Panią Agnieszkę Wypych. Zajęcia są częścią programu Ministerstwa Sprawiedliwości pt. Przychodzi uczeń do prawnika. W zajęciach trwających 2 godz. lekcyjne uczestniczyła młodzież z klasy 2c- humanistycznej i 2d-prawnej. Tematyka spotkania obejmowała prezentacje zawodów prawniczych, rozumienie zdolności do czynności prawnych, elementy postępowania cywilnego, administracyjnego i karnego oraz odpowiedzialności w Internecie osób dorosłych i poniżej 18 roku życia. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie młodzieży i z pewnością zachęciły do refleksji.

edukacjaprawna1

Zmieniony (piątek, 22 września 2017 15:09)

 

Akcja ,,Wyślij kartkę Powstańcowi"

Akcja ,,Wyślij kartkę Powstańcowi"jest pięknym sposobem na podziękowanie prawdziwym Bohaterom, którzy stanęli do walki z Niemcami. Dzisiaj powinniśmy oddać im należny hołd, za wolną i niepodległą Polskę. Ta akcja jest właśnie świetnym sposobem na podziękowanie Powstańcom. Dla mnie - patrioty włączenie się w akcję i rozgłoszenie jej w szkole było bardzo ważne. W taki sposób więcej ludzi podziękuje Powstańcom. Historia jest moją pasją. Pocztówki dla Powstańców, to możliwość nawiązania z Nimi stałego kontaktu. Mogę więc zgłębiać wiedzę o powstaniu '44 roku od ich uczestników. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. Dla Powstańców to bardzo miłe, że ktoś o nich pamięta. Ubiegła edycja przebiegła bardzo pomyślnie. Powstańcy otrzymali ok. 100 tys. kartek i listów od Polaków. Mam nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Takie akcje są wyrazem patriotyzmu - przepięknej idei, wyrażającej miłość do Polski. Mam marzenie, by nasza szkoła od tej pory co roku uczestniczyła w tej pięknej inicjatywie.

Mateusz Bęben kl.III D

bohaterom1

 

bohaterom2

Zmieniony (piątek, 22 września 2017 12:28)

 

Polsko – niemiecka wymiana młodzieży, 04.09.2017-09.09.2017r.

Historia i tradycja połączona z pełną energii zabawą – to motyw przewodni tegorocznej polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, której pierwszy etap odbył się w dniach 4 – 9 września 2017 r.

Organizatorem wymiany już od 1994 roku jest Zespół Szkół w Pajęcznie, wspomagany przez Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz Radę Rodziców naszej szkoły. Od początku nauczycielem odpowiedzialnym za wymianę jest germanista pan Jacek Hałaczkiewicz , sprawy organizacyjne i merytoryczne koordynuje wicedyrektor pani Bożena Szczerkowska. W organizację spotkania uczniów z Pajęczna i Merseburga zaangażowanych jest kilkunastu nauczycieli naszej szkoły oraz liczne grono rodziców uczniów. Wszystkim, którzy wspierają nasze działania serdecznie dziękujemy!

Spotkanie młodzieży z Pajęczna z uczniami Gimnazjum im. Herdera z Merseburga rozpoczęło się późnym popołudniem w dniu 4 września 2017. Goście zostali powitani na szkolnym dziedzińcu przez panią dyrektor Sylwię Nowak-Miedzińską oraz polskich kolegów i ich rodziców, którzy na czas pobytu w Polsce stali się opiekunami i gospodarzami uczniów z Merseburga. Młodzież, nieco jeszcze onieśmielona, udała się do polskich domów. Natomiast opiekunowie uczniów z Merseburga : pani wicedyrektor Kerstin Potzsch, pani Elżbieta George i pan Jurgen Muller wraz z gospodarzami - nauczycielami z naszej szkoły, udali się na kolację, aby porozmawiać, podzielić się pierwszymi wrażeniami i pomysłami na kolejne dni.

Pierwszy dzień wymiany (05.09.2017) rozpoczął się od zajęć integracyjnych, dzięki którym młodzież mogła się lepiej poznać. Na początek uczestnicy przywitali się w trzech językach, powiedzieli kilka słów o sobie, utworzyli „meksykańską falę”, uczyli się trudnych słów i „łamańców językowych”, a na koniec zatańczyli wspólnie zumbę. Zajęcia prowadziły: pani L.Jędrzejczak, p. B.Kliś, p. D.Schmeisser.

wymiana1

Po integracji nadszedł czas na wysiłek intelektualny. Zaproponowaliśmy naszym gościom lekcję historii na temat : „Obrona i oskarżenie Lutra”, którą poprowadził nauczyciel historii pan K.Pach, a duży wkład w jej prowadzenie mieli uczniowie – laureaci konkursu nt. reformacji oraz nauczyciele języka niemieckiego, pełniący trudną rolę tłumaczy tekstów historycznych. Skąd pomysł na taki temat lekcji? Nasi goście obchodzą w tym roku 500-lecie reformacji, zatem chcieliśmy pokazać fragment polskiej historii z jej wielokulturowością, tolerancją i otwartością.

Zgodnie z długą tradycją wymiany polscy i niemieccy opiekunowie spotkali się z panem Janem Rysiem, Starostą Powiatu Pajęczańskiego oraz panią Marią Straus – Naczelnikiem Wydziału Edukacji, Zdrowia i Kultury. Pan Starosta Jan Ryś jest żywo zainteresowany tym, co się dzieje w Merseburgu, w powiecie Saale Kreis i w Niemczech. Powiat Pajęczański, dzięki wymianie rozpoczętej przez naszą szkołę, podpisał w 2004 roku umowę partnerską z powiatem Saale Kreis i nawiązana została systematyczna współpraca obu samorządów. Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany opinii na temat zmian w Europie, uwag na temat digitalizacji szkół i trendów w edukacji. Nie brakło też tematów świadczących o wieloletniej wzajemnej sympatii – rozmawiano o hobby, o rodzinach i życiowych planach na przyszłość.

wymiana2

Po zajęciach szkolnych uczniowie udali się do domów na obiad, aby o godz.15.00 w pełni sił stawić się z powrotem i wyruszyć do Pałacu Męcińskich w Działoszynie. Tam czekały kolejne atrakcje – warsztaty plastyczne prowadzone przez instruktorów z MGOKiS w Pajęcznie. Ta zaprzyjaźniona instytucja od lat chętnie wspiera nasze działania i służy pomocą zwłaszcza podczas przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych! Tym razem panie E.Kupiec i p. A.Płuciennik zaproponowały tworzenie przestrzennych form z drucików i ścinków gazet. Efekt był zaskakujący! Młodzież włożyła wiele wysiłku, żeby ich papierowe serca były piękne. A kiedy wszyscy zakończyli dzieło, nadszedł czas na grilla (pod parasolem, bo pogoda nie dopisała), jedzenie kiełbasek i … karaoke przygotowane przez ucznia kl.III E Patryka Bednarskiego. Wieczór zakończył się wspólnym, radosnym śpiewaniem „Despacito” !

Miastem, które bardzo chcieliśmy pokazać naszym gościom była Warszawa – miasto, w którym odzwierciedla się tragiczna i wzniosła historia Polski. W dniu 06.09.2017 uczestnicy wymiany zwiedzili warszawskie Stare Miasto oraz Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”. Poznali przekrojowo historię Żydów na ziemiach polskich ( zwanych „Polin”, co znaczy „tu spocznijcie”…). Młodzież w dwóch grupach językowych zwiedzała muzeum pod kierunkiem przewodników. Wybrana przez nas trasa zwiedzania trwała 2 godziny i umożliwiała korzystanie z interaktywnych eksponatów – można było wydrukować stronę księgi, obejrzeć makietę historycznego Krakowa, spacerować uliczką przedwojennego miasta, a nawet zasiąść na pustym królewskim tronie. W opinii uczestników wycieczki zwiedzanie muzeum było cennym przeżyciem, szczególnie poruszająca dla młodzieży była ekspozycja dotycząca Holocaustu. Zarówno młodzi Niemcy, jak i Polacy, twierdzili, że chcieliby wrócić do tego muzeum i poświęcić więcej czasu na jego zwiedzanie.

wymiana3

W czwartek 07.09.2017r. o godz.8.00 uczestnicy wymiany spotkali się w szkole, skąd grupami wyruszyli na poznawanie Pajęczna. Rozpoczęła się gra miejska przygotowana i prowadzona przez panie: A.Góral, A.Zawadzką – Rajczyk, K.Cichowlas , D. Schmeisser oraz uczniów z klasy III E. Uczestnicy gry otrzymali mapy naszego miasta z zaznaczonymi obiektami, które powinni odnaleźć i otrzymać potwierdzenie. W grę zaangażowani byli pracownicy Biblioteki Miejskiej i MGOKiS w Pajęcznie, którzy przygotowali zadanie – łamigłówkę, czyli puzzle ze starych fotografii Pajęczna. Zadanie niełatwe i bardzo ciekawe!

Po pełnej emocji wyprawie pajęczańskimi dróżkami wszyscy odpoczęli, oglądając niemieckojęzyczne przedstawienie „Kopciuszka”, na które zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźnioną szkołę - dawniej Gimnazjum, obecnie – Szkołę Podstawową nr 2. Szkoła ta wielokrotnie współuczestniczyła w wymianie, tym razem ze względu na zmiany organizacyjne, nasi sąsiedzi z naprzeciwka nie mogli być współorganizatorami wymiany. Jednak pani dyrektor D. Skoczylas bardzo ciepło podjęła gości i wyraziła chęć współpracy ze szkołą z Merseburga.

Poznawanie polskiej tradycji, to także poznanie jej od kuchni. I właśnie wariacje, zwane też warsztatami kulinarnymi były głównym punktem popołudniowego programu. Przygotowały i poprowadziły je panie A. Kowalczyk i B. Konieczna z pomocą rodziców uczniów. Warsztaty odbyły się w świetlicy wiejskiej w Niwiskach Górnych. Celem warsztatów było przygotowanie i zjedzenie tradycyjnych polskich potraw. Oczywiście w świetnej atmosferze i z uśmiechem na buziach. Młodzież tarła ziemniaki na placki kartoflane, wałkowała ciasto i lepiła pierogi, smażyła racuchy. A kiedy wszyscy najedli się do syta rozpoczęły się zabawy na świeżym powietrzu przygotowane przez nauczycieli w-f, zarówno z naszej szkoły, jak i z gimnazjum (SPnr2). Tańczono „belgijkę”, przeciągano linę, były zabawy z piłką. A w międzyczasie można było pobawić się w projektanta mody pod okiem plastyczki pani M. Wolskiej-Libiszewskiej.

wymiana4

08.09.2017r. - Piątek rozpoczął się porannym spotkaniem w szkole i mocnym akcentem muzycznym – przygotowaliśmy przegląd piosenki anglojęzycznej . Nasi uczniowie, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pajęcznie wykonali znane utwory w języku angielskim pod kierunkiem pani A.Majchrzak, pani P.Przestrzelskiej i pani E.Wnuk . Następnie cała grupa uczestnicząca w wymianie pod opieką artystyczną pani E. George przećwiczyła piosenki, które wykonają podczas finału koncertu na rzecz Uniceff w Merseburgu.

Około godz.11.00 uczestnicy wymiany wyruszyli na wycieczkę do Olsztyna, zapoznali się z historią zamku i szlaku „Orlich Gniazd”. Zwiedzili też Częstochowę, poznając zarówno jej historię, jak i teraźniejszość, a nawet buszując po sklepach Galerii Jurajskiej.

wymiana5

09.09.2017 – sobotni poranek, choć piękny i słoneczny, przyniósł nastrój lekkiej melancholii towarzyszącej końcowi tego spotkania. Goście i gospodarze przybyli na dziedziniec szkolny, wymieniano pożegnalne uściski, choć smutek nie był zbyt głęboki, bo przecież już wkrótce role się odwrócą i polscy uczniowie pojadą z rewizytą do Merseburga!

Pani dyrektor S.Nowak-Miedzińska pożegnała gości życząc im szczęśliwej drogi i miłych wspomnień. Pani Kerstin Potzsch podziękowała gospodarzom – rodzicom uczniów za troskliwą opiekę i serdeczność, a pani dyrektor i nauczycielom za wielkie zaangażowanie w organizację wymiany. I tak oto pierwszy etap wymiany 2017 dobiegł kresu. Czekamy na dzień 25 września, gdy wyruszymy do Merseburga!

Zmieniony (piątek, 22 września 2017 12:18)

 

Nowy rok szkolny rozpoczęty!

W dniu 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani dyrektor Sylwia Nowak-Miedzińska powitała licznie zgromadzoną szkolną społeczność i zaproszonych gości, szczególnie ciepłe słowa skierowała do pierwszoklasistów, podkreśliła, że odtąd stają się częścią kilkudziesięcioletniej tradycji Zespołu Szkół w Pajęcznie.

W roku szkolnym 2017/2018 naukę w naszej szkole rozpoczęli uczniowie 4 klas LO, 2 klas Szkoły Branżowej I stopnia  i 1 oddziału LOD :

Klasa I A , matematyczno-fizyczna, wychowawca mgr Katarzyna Cichowlas

klasa I B, biologiczno-chemiczna, wychowawca mgr Monika Lewera

klasa I C, humanistyczna, wychowawca mgr Grażyna Szczeszek

klasa I D, prawna , wychowawca mgr Beata Kliś

klasa I K, wielozawodowa, wychowawca mgr Jacek Bednarek

klasa I L, wielozawodowa, wychowawca mgr Jacek Hałaczkiewicz

sem. III LOD, opiekun mgr Iwona Stefanek

Dla najstarszych uczniów - tegorocznych maturzystów zaczyna się ostatni i najbardziej pracowity rok w szkole – przed nimi próbne matury, egzaminy zawodowe, zabawa na studniówce i MATURA! Najmłodsi uczniowie – pierwszoklasiści rozpoczynający naukę w naszej szkole z ciekawością rozglądali się wokół, poznawali nowych nauczycieli i kolegów.

Uczniowie klasy II A pod kierunkiem wychowawcy mgr Andrzeja Kuchciaka przygotowali część artystyczną nawiązującą do 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wiele satysfakcji i sukcesów w pracy i nauce!

rozpoczecieroku17

Zmieniony (środa, 20 września 2017 19:07)

 

Narodowe Czytanie "Wesela"

Od początku istnienia akcji Narodowego Czytania pod Patronatem Prezydenta RP nasza szkoła aktywnie przyłącza się do popularyzowania wielkich dzieł literatury narodowej. W tym roku Narodowe Czytanie zostało zorganizowane przez naszą szkołę we współpracy z Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pajęcznie, Biblioteką Publiczną i Biblioteką Powiatową.

W pierwszą sobotę września pogoda była deszczowa, toteż uczestnicy akcji schronili się pod gościnnymi parasolami kawiarni „Ratuszowa”. Postaraliśmy się żeby miejsce to przyciągało wzrok przechodniów i wprowadzało w atmosferę „Wesela”. Na stolikach pojawiły się ludowe chusty, a czytający ozdobili swoje stroje kolorowymi chustami, szalami, zapaskami i koralami. Przygotowana została informacyjna gazetka na sztalugach.

Akcję rozpoczęły pani B.Hałaczkiewicz – kierownik Biblioteki Powiatowej i wicedyrektor naszej szkoły p. B.Szczerkowska, które przedstawiły cel Narodowego Czytania i sylwetkę S. Wyspiańskiego.

Czytelnicy „Wesela” to przede wszystkim uczniowie naszego liceum wraz z nauczycielami: kl.II B, kl.II C i kl.III D oraz pani A.Skorupska-Bernaś, p.M.Lewandowska, p.A.Begier i p. B.Szczerkowska. Do wspólnego czytania przyłączały się osoby przechodzące obok Ratusza. Najmłodsza czytelniczka to dziesięcioletnia Ala, która już po raz drugi bierze udział w Narodowym Czytaniu! Dramat narodowy czytano z podziałem na role lub indywidualnie. Spotkanie trwało od godziny 10:00 do 12:00 i mimo niesprzyjającej aury czytający zakończyli je w radosnej atmosferze!

narodoweczytanie17a

narodoweczytanie17b

narodoweczytanie17c

narodoweczytanie17d

Zmieniony (piątek, 22 września 2017 07:33)

 
Więcej artykułów…