Szkolny Konkurs Matematyczny

8 czerwca 2018r. odbył się XV Szkolny Konkurs Matematyczny. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas pierwszych i drugich. Laureatami konkursu zostali:

w kategorii „KLASA PIERWSZA” – Paweł Barczyk z klasy I a

w kategorii „KLASA DRUGA” – Patrycja Sobantka z klasy II a.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu pasji matematycznych. 

 

A. Gajęcka, A. Ochocka, B. Sikora

 

Zmieniony (wtorek, 19 czerwca 2018 20:31)

 

Matematyczne sukcesy naszych uczniów..

6 czerwca 2018r. nasi uczniowie z klasy I A, I B i II A brali udział w III Międzypowiatowym Turnieju Matematycznym, którego gospodarzem w tym roku było I LO im. T. Kościuszki w Łasku pod patronatem Starosty Powiatu Łaskiego. Do konkursu zgłosiło się 76 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z : Wielunia, Łasku, Kleszczowa, Pajęczna, Radomska. Jak co roku za oprawę merytoryczną potyczek odpowiedzialna była prezes Otwartej Pracowni Rozwijania Uzdolnień Matematycznych „Asymptota” – pani Czesława Knul. Turniej odbywał się na 3 poziomach zaawansowania. Uczennica klasy IB – Karolina Kraska zajęła III miejsce na poziomie I, natomiast na poziomie III dwie uczennice z klasy II A zdobyły miejsca na podium: Marta Klimczak - I miejsce i Patrycja Sobantka – III miejsce. To naprawdę duży sukces naszej młodzieży. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom.

Przy tej okazji należy przypomnieć, że Międzypowiatowy Turniej Matematyczny to konkurs powołany do istnienia w 2016 roku z inicjatywy nauczycielek naszej szkoły – p. Anny Gajęckiej i p. Moniki Telengi we współpracy ze wspomnianą już panią Czesławą Knul. I edycja Międzypowiatowego Turnieju Matematycznego odbyła się w 2016r. w naszej szkole, a patronat objęło wówczas Starostwo Powiatu Pajęczańskiego. Z założenia gospodarzami konkursu są co roku inne szkoły, a za rok pojedziemy prawdopodobnie do Wielunia.

turniejmatematyczny1

turniejmatematyczny2

 

Dawid Syguła laureatem XII edycji Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego!

Od roku 2012 uczniowie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza w Pajęcznie z sukcesami realizują się w projekcie Młodzieżowy Parlament Europejski organizowanym przez Centrum Europejskie w Łodzi pod patronatem dra Jacka Saryusz-Wolskiego posła do Parlamentu Europejskiego. Na przestrzeni tych kilku lat już po raz piąty uczeń ZS w Pajęcznie został laureatem Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego - cyklicznego projektu edukacyjnego adresowanego do szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z Łodzi . W tegorocznej edycji MPE udział wzięło ponad 80 uczniów z 16 szkół z województwa łódzkiego ( z Łodzi, Zgierza, Kutna i Pajęczna), w tym sześcioro uczniów z LO w Pajęcznie:

1. Natalia Kowalska kl. I b

2. Dawid Syguła kl IId

3. Aleksander Wiskulski kl I d

4. Mateusz Kowalik kl I b

5. Filip Złośnik kl Id

6. Alicja Mielczarek kl. I b

Grupa uczniów pracowała pod opieką nauczyciela historii i wos pana Adama Klimczaka. Przez ponad 4 miesiące (od marca do czerwca 2018) młodzież cyklicznie spotykała się w Łodzi w biurze europosła Jacka Saryusz-Wolskiego. Pracowali wspólnie we frakcjach, poznając zasady negocjacji i wypracowując stanowiska grup politycznych oraz indywidualne pisząc projekty rezolucji na temat „Następstw Brexitu oraz przyszłości UE z uwzględnieniem polityki zagranicznej, społecznej i gospodarczej.” Uczniowie ZS w Pajęcznie pracowali w dwóch frakcjach: Europejska Partia Ludowa i Europejscy Konserwatyści Reformatorzy. Każdy uczestnik finałowych rozgrywek brał udział w debacie i wygłosił 2-minutowe przemówienie na temat przyszłości Unii Europejskiej oraz musiał zadać pytanie innym uczestnikom i odpowiedzieć na pytanie z sali. Oceniana była również dłuższa wypowiedź pisemna „ Ograniczenie emisji spalin słusznie czy nie? Odwołaj się do konkretnych aktów prawnych prawa unijnego”. oraz „Stosowanie odnawialnych źródeł energii – przyszłość czy populizm”. Przemówienia naszych uczniów zostały bardzo wysoko ocenione. Klaudia Kowalska także zajęła 9. Miejsce - to również powód do zadowolenia. A jest o co walczyć! Laureaci MPE zostali zaproszeni przez dra J. Saryusz-Wolskiego do udziału w studyjnym wyjeździe do Brukseli.

Sukces Dawida Syguły cieszy podwójnie ponieważ po raz pierwszy bilet do Brukseli zdobył uczeń, młody mężczyzna, a nie jak do tej pory uczennice.

mpe2018b

 

Uczestnicy projektu oceniani byli mi.in za: frekwencję; aktywność; test wiedzy o UE; opracowane stanowiska rezolucji frakcji; indywidualna rozprawkę ; film pt. „Co dała mi Unia Europejska?”; udział w sesji plenarnej XII edycji MPE . Finałowe zmagania młodych parlamentarzystów oceniało jury w składzie: Europoseł Jacek Saryusz-Wolski , Dyrektor Janusz Moos (Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego).

Poziom wiedzy i umiejętności uczestników był bardzo wysoki, zatem sukces uczniów z pajęczańskiego liceum jest powodem do dumy i dowodem na to, że szkoła z małego miasteczka może śmiało konkurować z wielkomiejskimi szkołami!

Uczestnicy wraz z opiekunem pragną serdecznie podziękować pani Dyrektor Sylwii Nowak-Miedzińskiej oraz Radzie Rodziców szkoły za wsparcie udziału w projekcie oraz p. Bożenie Szczerkowskiej i p. Annie Begier za konsultacje polonistyczne i pomoc w redagowaniu tekstów.

Dawid Syguła – laureat tegorocznej edycji o sobie, swoich pasjach i udziale w Młodzieżowym Parlamencie Europejskim.

Jestem uczniem drugiej klasy liceum o profilu prawnym. Moją pasją jest historia oraz aktorstwo. Jestem też dumny z tego, że koleżanki i koledzy zgłosili moją kandydaturę do szkolnej nagrody TOP Friend, doceniając tym samym pewne cechy, wśród których jest koleżeńskość i sympatia dla ludzi. Staram się także pracować nad rozwijaniem swych pasji i zdobywaniem wiedzy. Co roku biorę udział w licznych konkursach historycznych pod kierunkiem pani Ewy Mostowskiej, która pomaga mi w zdobywaniu wiedzy historycznej i osiąganiu sukcesów.

W tym roku uczestniczyłem w XII edycji Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego pod kierunkiem pana Adama Klimczaka. Wysłuchałem bardzo ciekawych wykładów na temat bieżącej sytuacji Unii Europejskiej oraz jej przyszłości. Prócz tego mogłem wykazać się wiedzą przy rozwiązywaniu testu o Unii Europejskiej, jak również przy pisaniu rozprawki na temat unijnych regulacji dotyczących ochrony środowiska.

Walka o zwycięstwo z pozostałymi uczestnikami projektu była bardzo zacięta, jednak dzięki uczciwej i systematycznej pracy udało mi się osiągnąć sukces w postaci wyjazdu studyjnego do Brukseli. Warto podkreślić, że do końca projektu dotrwała połowa zgłoszonych uczestników, co pokazuje skalę trudności przedsięwzięcia.

Cykliczne wyjazdy pozwoliły mi poznać nowych ludzi, ale przede wszystkim stały się dla mnie ważną lekcją życia. Zdałem sobie sprawę, że należy wytrwale dążyć do zamierzonego celu. Zdobytą wiedzę i doświadczenie będą mógł wykorzystać w przyszłości do realizowania się na wymarzonych studiach prawniczych.

mpe2018a

mpe2018c

Więcej zdjęć wkrótce w galerii.

Zmieniony (czwartek, 07 czerwca 2018 09:09)

 

POLSKO-NIEMIECKIE SPOTKANIE MŁODZIEŻY – KRZYŻOWA 2018

Końcówka roku szkolnego to czas, kiedy uczniowie właściwie już nie myślą o nauce i zamiast siedzieć w ławkach uczą się w inny – aktywny sposób. Jest to okres licznych wycieczek, dzięki którym niezależnie od naszego wieku możemy zapamiętać szkołę dobrze. Tym bardziej kiedy pogoda dopisuje tak jak w tym roku.

Od 26 do 30 maja czterdziestotrzyosobowa grupa uczniów z klas pierwszych i drugich brała udział w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży Pajęczno-Hanower.

W sobotę 26 maja w godzinach popołudniowych z entuzjazmem rozpoczęliśmy naszą podróż do wsi Krzyżowa, położonej niedaleko Wrocławia. Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy do celu, gdzie czekał na nas posiłek i piękny pałac otoczony ogrodami. Niedługo potem dołączyła do nas grupa niemiecka. Początkowo zarówno my, jak i nasi zachodni sąsiedzi byliśmy bardzo niepewni oraz trzymaliśmy dystans. Jednak to się szybko zmieniło, bo od razu po kolacji rozpoczęły się warsztaty integracyjne. Mieliśmy szansę dobrze się sobie nawzajem przyjrzeć. Następnie rozpoczęła się projekcja finału Ligi Mistrzów na ogromnym ekranie. Ależ były emocje!!!

Drugi dzień rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych, lepiej się poznaliśmy oraz dowiedzieliśmy się czegoś o sobie, dzięki czemu później łatwiej było nam zawiązać przyjaźnie. Dobra zabawa w trzech międzynarodowych grupach przyćmiła początkowy dystans do pozostałych uczestników wycieczki.

Późnym popołudniem, kiedy słońce przestało dawać w kość, rozpoczęliśmy olimpiadę sportową. Prowadzone były zawody z piłki nożnej oraz siatkowej. Wspaniale się bawiliśmy, a podział na międzynarodowe drużyny jeszcze bardziej zacieśnił i polepszył nasze relacje.

Kolejny dzień rozpoczął się podróżą do obozu koncentracyjnego Groẞ-Rosen, gdzie już czekała na nas pani przewodnik. Dokonaliśmy wspólnej eksploracji, poznając smutną historię tego miejsca. Droga powrotna była znacznie bardziej ponura; zdaje się, że wszystkim nam udzielił się przygnębiający klimat tego tragicznego miejsca. Po powrocie i posiłku wróciliśmy do zajmowania się kwestiami merytorycznymi związanymi z obozem, a następnie nauczyliśmy się wiele o historii Krzyżowej, również pracując w międzynarodowych grupach. Dzień zakończyliśmy huczną imprezą w specjalnie przygotowanej sali dyskotekowej.

Nasze humory w następnej dobie były już przesiąknięte wizją rozłąki z przyjaciółmi z Niemiec, było to nieuniknione i zbliżało się wielkimi krokami. Staraliśmy się tym nie przejmować i rankiem rozpoczęliśmy poszukiwana krasnali we Wrocławiu. Dzięki podziałowi na obszerne grupy przyszło nam to łatwo i każda ekipa znalazła wszystkie krasnale na czas. Po długiej przerwie poświęconej na samodzielną podróż po wrocławskim Rynku, wróciliśmy do ośrodka i rozpoczęliśmy wspólny wieczór, na którym pokazaliśmy wszystkim to, co wcześniej przygotowaliśmy. Świetnie się bawiliśmy tańcząc, śpiewając oraz oglądając wspólnie filmy o naszych szkołach. Ponadto zarówno Polacy, jak i Niemcy przeprowadzili quiz wiedzy ogólnej, który okazał się znakomitą atrakcją. Dzień zakończyliśmy wspaniałą dyskoteką we wspólnym gronie.

Piąty dzień wycieczki był dniem pożegnań. Po śniadaniu przystąpiliśmy do ostatnich wspólnych warsztatów, podsumowaliśmy wspaniale spędzone chwile podczas wymiany. Następnie mieliśmy czas na wymianę kontaktów z przyjaciółmi z zagranicy oraz zrobienie sobie pamiątkowych zdjęć. Nie obyło się niestety bez łez, ale taka jest już kolej rzeczy. Ludzie się pojawiają i znikają, tak jak pisała Wisława Szymborska "Nic dwa razy się nie zdarza". Mimo tego liczymy, że za rok wycieczka również się odbędzie i będziemy mieli szansę spotkać się z nowo poznanymi przyjaciółmi.

Wycieczka nie byłaby tak wspaniała, gdyby nie nasi opiekunowie, którzy zapewnili nam opiekę i bezpieczeństwo, panie: Beata Kliś, Lidia Jędrzejczak oraz Renata Pawełoszek. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wymiany!

Filip Złośnik kl.I D

 

A tak o tegorocznej wymianie wypowiedzieli się inni uczestnicy i uczestniczki:

„ Poznałam wielu nowych ludzi, zwiedziłam Wrocław i obóz Gross-Rosen. Najciekawsze dla mnie były zajęcia grupowe z kolegami z Niemiec, podczas których sama musiałam radzić sobie z barierą językową. Podczas tej wymiany można się wiele nauczyć, nawiązać nowe przyjaźnie, przełamywać swoje lęki i ograniczenia.”

 

„ Moim zdaniem najciekawsze były zajęcia podczas których musiałam rozmawiać w języku obcym.”

 

„ Najbardziej podobał mi się wieczorek polsko-niemiecki, gdy uczestniczyliśmy w różnych quizach, oglądaliśmy film prezentujący szkołę, obejrzeliśmy występy naszych kolegów i koleżanek. Podczas wymiany była świetna atmosfera. Uczestnicy z Niemiec byli bardzo otwarci, dużo z sobą rozmawialiśmy.”

„Dla mnie najciekawsze były zajęcia terenowe w grupach polsko-niemieckich. Podczas całego wyjazdu świetnie się czułem i dobrze bawiłem!”

 

„ Moim zdaniem najciekawszy był wyjazd do Wrocławia. Mogliśmy wtedy grać w „podchody” i świetnie się zintegrować. Nie podobał mi się wspólny projekt z Niemcami na temat historii Krzyżowej, gdyż bardzo mnie on stresował.”

„Najciekawszym elementem wymiany była gra terenowa we Wrocławiu, a także zajęcia prowadzone w języku angielskim. Jedyne co bym zmienił, to konieczność stworzenia projektu w grupie polsko-niemieckiej i przedstawienie tego przed resztą grupy. Było to dość stresujące, ponieważ projekt trzeba było wykonać w języku angielskim. Polecam ten wyjazd każdej osobie, która uczy się języków i chce poszerzyć swoje horyzonty. Czułem się w Krzyżowej bardzo dobrze, czas mijał bardzo miło.”

„ Najciekawsze w tej wymianie były zajęcia w grupach, gdyż mogliśmy poznać się bliżej i szlifować swój angielski. Polecam ten wyjazd wszystkim, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Atmosfera była bardzo przyjazna, było dużo uśmiechu i wszyscy byli dla siebie życzliwi.”

krzyzowa1

krzyzowa2

krzyzowa3

krzyzowa4

krzyzowa5

Zmieniony (środa, 06 czerwca 2018 08:07)

 

„ENGLISH MASTER 2018”

W dniu 24 maja 2018 roku odbył się szkolny konkurs języka angielskiego „ENGLISH MASTER 2018”. Konkurs adresowany był do uczniów klas I i II. Polegał na rozwiązaniu 57 pytań z zakresu wiedzy leksykalno-gramatycznej oraz faktów dotyczących historii, geografii, a także kultury krajów anglojęzycznych. Do konkursu przystąpiło 18 uczniów. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego.

Dziękujemy uczniom za zaciętą rywalizację oraz chęć sprawdzenia własnej wiedzy. Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu „ENGLISH MASTER”.

Lidia Jędrzejczak

Diana Schmeiβer

IMG 1109

IMG 1110

Zmieniony (wtorek, 05 czerwca 2018 12:05)

 
Więcej artykułów…