Studniówka 2017

studniowka2017a

studniowka2017b

studniowka2017c

studniowka2017d

studniowka2017e

studniowka2017f

 

PODSUMOWANIE ADWENTOWYCH AKCJI CHARYTATYWNYCH SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

Radość spotkania ze św.Mikołajem

6 grudnia obchodzimy w Polsce wspomnienie św.Mikołaja. Z tej okazji w naszej szkole pojawili się szczególni goście-osoby niepełnosprawne objęte opieką stowarzyszenia ,,Nie jesteś sam’’. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas przygotowali prezenty oraz jasełka ,podczas których wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Następnie swój talent zaprezentowała nasza mażoretka Ola Kowalska i grupa tańcząca breakdance-Natalia Cichowlas, Arek i Marek Keller, Adam Zdunek, Norbert Zarzycki. Po wszystkich występach nadszedł czas na spotkanie z gościem-Świętym Mikołajem, w którego rolę doskonale ,jak zawsze, wcielił się p.Sebastian Barczak. Nasi niecodzienni goście podchodzili po kolei, by wymienić z Mikołajem uścisk i odebrać zasłużony prezent. Niektórzy także pokazali, co potrafią, na przykład Emilka wykonała taniec hip-hop, Kasia powiedziała wierszyk, a Kacper zrobił piękny plakat dla świętego Mikołaja. Na zakończenie wspólnie tańczyliśmy i bawiliśmy się.

Radość, jaką widzieliśmy w ich oczach oraz miłość, którą okazywali nam i sobie nawzajem, zmotywowała nas do innego spojrzenia na nasze życie. Sprawiła, że nie tylko doceniliśmy zdrowie, jakim zostaliśmy obdarowani, ale tez zobaczyliśmy, jak można cieszyć się z najdrobniejszych rzeczy. I chociaż my byliśmy tam, by im pomóc, to tak naprawdę oni pomogli nam w zrozumieniu, co jest najważniejsze w życiu. Ponadto zyskaliśmy nowych niesamowitych przyjaciół. To był wspaniały dzień.

akcja1

Zbiórka Żywności ,,Tak Pomagam"

W dniach 9-10 grudnia 2016 r wolontariusze SKC przeprowadzili zbiórkę żywnościw ramach XI Ogólnopolskiej Akcji Caritas ,,Tak Pomagam’’. Na terenie czterech pajęczańskich marketów: Intermarche, Polomarket, Biedronka i Lewiatan nasi uczniowie zebrali blisko 2 tony żywności. Żywność ta w postaci paczek trafiła jeszcze przed świętami do przeszło 60 rodzin oraz osób samotnych z naszej bliższej i dalszej okolicy (m.in.:Wola Wiązowa, Kol.Lisowice, Gajęcice, Częstochowa, Katarzynopole, Makowiska, Trębaczew, Sadowiec, Dworszowice). Poza tym zasiliła placówki charytatywne na terenie naszej archidiecezji. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę akcję: wolontariuszom, kierownictwu sklepów a przede wszystkim darczyńcom.

akcj2

Pomoc dla Marty

W czasie adwentu SKC koordynowało szkolną  akcję charytatywną ,,Świąteczna pomoc dla Marty’’, która obejmowała m,.in.: 3 słodkie piątki (wypiek i sprzedaż ciast) ,zbiórkę żywności i artykułów chemicznych, wyrób rękodzieła i kiermasz świąteczny przy parafiach Narodzenia Pańskiego i Wniebowzięcia NMP w Pajęcznie oraz Jana Chrzciciela w Białej.  Dzięki tym działaniom pozyskano środki , które zostały przeznaczone na zakup potrzebnych artykułów oraz przekazane gotówką na rehabilitację Marty. W tym miejscu,   w imieniu Marty i jej mamy składamy serdeczne podziękowania całej społeczności szkolnej za zaangażowanie i ofiarne wsparcie tej akcji.

akcja3

Zmieniony (czwartek, 12 stycznia 2017 09:13)

 

W świątecznej atmosferze…

Ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia ma zawsze wyjątkowy charakter. Uczniowie naszej szkoły mogli poczuć ducha Świąt i zastanowić się nad ich sensem, dzięki jasełkom przygotowanym przez uczniów klas pierwszych i drugich pod kierunkiem siostry Urszuli Porwit i księdza Jacka Kijasa. Scenariusz jasełek przedstawiał ulicę Krakowa w wigilijne popołudnie. Przechodnie rozmawiali z sobą, a widzowie poznawali ich problemy: samotność, bezdomność, tęsknotę za bliską osobą, brak czasu, pracoholizm. Na szczęście na świecie są anioły! To one drobnymi gestami i słowami sprawiały, że ludzie znajdowali siłę i wiarę, by pomóc bliźnim i sobie. I tak oto jasełka przyniosły nam wzruszenie i refleksję, a potem połączyło wszystkich wspólne kolędowanie.

Bardzo ważne tego dnia były spotkania wigilijne w klasach z wychowawcami i nauczycielami. Uczniowie przygotowali choć kilka tradycyjnych potraw, aby nadać spotkaniu uroczysty charakter. Najważniejsze jednak były rozmowy i życzenia.

Także nauczyciele i pracownicy szkoły spotkali się aby kolędować, rozmawiać i życzyć sobie tego , co dobre - a przede wszystkim: Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!

jaselka1

 

jaselka2

 

jaselka3

jaselka4

jaselka5

Fotografowała Kinga Pietrzyk.

Zmieniony (piątek, 30 grudnia 2016 09:33)

 

Dzień głośnego czytania

20 grudnia w bibliotece szkolnej grupa młodzieży z klas Ic, Id, Ib, w różnej formie, treści i tonacji, głośno czytała opowiadania o świętach Wojciecha Kuczoka, Jerzego Pilcha, Antoniego Libery oraz przepiękne opowieści Barbary Wachowicz poświęcone wigiliom Adama Mickiewicza-od dnia narodzin w noc wigilijną roku 1798, po kres.

Przeżywaliśmy z autorem „Pana Tadeusza” pamiętne imieniny-urodziny w gronie wileńskich przyjaciół, najsławniejszą „wigilię Konrada” opisaną w III części „Dziadów” i tułacze wigilie paryskie-pełne blasków i cieni.

Czytano również wiersze Jana Twardowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Adama Asnyka, Jana Kasprowicza, Juliana Tuwima oraz wielu innych świetnych poetów.

Prezentowano teksty, których wspólnym mianownikiem jest Wigilia i czas Bożego Narodzenia, bo właśnie Boże Narodzenie stanowi tło i inspirację do niezwykłych opowieści.

Inga Kucharska uświetniła ten dzień przepięknym śpiewem kolęd.

gczytanie1

gczytanie2

gczytanie3

gczytanie4

Zmieniony (czwartek, 22 grudnia 2016 20:38)

 

Z wizytą u naszego absolwenta – dr Pawła Szczęsnego.

W dniu 30.11  i 01.12 2016r. uczniowie klasy II A wraz z nauczycielkami – p. Anną Gajęcką i p. Moniką Telengą uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Warszawy.

 

Młodzież wspólnie z panią przewodnik zwiedziła Łazienki Warszawskie, wsłuchując się w opowieści o tym, jak powstawały. Kolejnym punktem było zwiedzanie gmachu Telewizji Polskiej. Program obejmował wizytę w studiach telewizyjnych, pomieszczeniach reżyserskich, magazynach rekwizytów i kostiumów, muzeum. Mogliśmy podejrzeć , jak odbywało się nagranie programu dla dzieci „Domisie”. Obejrzeliśmy studia, w których nagrywany jest program „Pytanie na śniadanie”. Miłym zakończeniem pierwszego dnia wycieczki było wyjście do kina.

 

W drugi dzień pobytu w Warszawie spotkaliśmy się wszyscy z dr Pawłem Szczęsnym, pracownikiem naukowym Wydziału Biologii UW i Polskiej Akademii Nauk. Dr Paweł Szczęsny jest absolwentem naszej szkoły i zaprosił nas do Warszawy, gdy był u nas z wizytą w lutym 2016r.

 

Najpierw wspólnie z dr Szczęsnym udaliśmy się do Centrum Badań Biomedycznych SGGW, najnowocześniejszego laboratorium badawczego dla zwierząt w tej części Europy.

Mogliśmy zwiedzić klinikę dla koni i innych zwierząt. Obejrzeliśmy sale operacyjne, w których wykonywane są operacje weterynaryjne, podziwialiśmy nowoczesny sprzęt, jakim dysponuje katedra (tomografy, urządzenia do rezonansu magnetycznego i inne). Praca naukowa dr Szczęsnego wymaga czasem badań na zwierzętach i wówczas pan dr współpracuje ze zwiedzaną przez nas katedrą.

Kolejnym punktem wycieczki był Wydział Biologii UW, gdzie dr Szczęsny prowadzi zajęcia z bioinformatyki. Tutaj mieliśmy krótki wykład na temat możliwości studiowania w Warszawie i korzyści z tego płynących. Dr Szczęsny opowiedział o 200-letniej historii uniwersytetu, zachwalając, że jest to prestiżowa uczelnia, a samo już studiowanie na niej, niezależnie od wybranego kierunku, daje bardzo dobre perspektywy w przyszłości.

Dowiedzieliśmy się również o sukcesach warszawskich naukowców w leczeniu nowotworów.

Ostatnim punktem był pobyt w Instytucie  Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Tam dr Paweł Szczęsny przybliżył nam tematykę swoich prac badawczych (śmierć łóżeczkowa) i projekty, nad którymi zamierza pracować w niedalekiej przyszłości („Po co prąd w badaniach nad człowiekiem?”). Zachęcał również do podejmowania wyzwań w dziedzinie informatyki, bo to jest bardzo rozwojowy i potrzebny kierunek. Następnie  zwiedziliśmy salę komputerową i nasi uczniowie mieli możliwość skorzystania z komputerowej gry łączącej biologię z informatyką.

Pełni wrażeń wróciliśmy do Pajęczna, snując plany dotyczące zwiedzania kolejnych uczelni.

 

A następny będzie Poznań, a może Kraków… Zobaczymy.

 
Więcej artykułów…