Sukces w międzywojewódzkim konkursie historycznym!

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Festiwalu Historycznym „Tradycja i Pamięć”. Motywem przewodnim tegorocznej edycji był „okres napoleoński a sprawa polska na tle epoki”. Konkurs składał się z dwóch etapów :

I etap – napisanie eseju na jeden z 23 zaproponowanych tematów;

II etap – międzywojewódzki turniej, który swoją formułą przypominał znany teleturniej „1 z 10” (z zastrzeżeniem, że w rywalizacji wzięło udział 14 osób).

Do etapu pierwszego zgłosiło się dwóch uczniów – Oskar Suszyński z kl.IIBj i Dawid Syguła z kl.I D. Na konkurs nadesłano około 600 prac, a do finału weszło 14 uczestników, w tym Dawid Syguła – uczeń naszej szkoły!Dawid zajął 5-te miejsce w województwie łódzkim, a 11-te w międzywojewódzkiej rywalizacji. Opiekunem uczniów była pani profesor Ewa Mostowska – nauczyciel historii i wos.

Finał trzeciej edycji odbył się 20 maja 2017r. w niezwykłym miejscu – w pałacu w Walewicach. To rodzinna posiadłość Marii Walewskiej, która w 1810 roku urodziła Napoleonowi syna Aleksandra. Uczestnicy wysłuchali wykładu historyka pana Zbigniewa Zagajewskiego na temat epoki napoleońskiej. Mieli również możliwość zwiedzenia pięknej posiadłości, obejrzenia strojów z epoki napoleońskiej zaprezentowanych przez grupy rekonstrukcyjne oraz posilenia się podczas przerwy.

Honorowy patronat nad konkursem objął Ambasador Francji w Polsce Pierre Levy, a także Grzegorz Schreiber – sekretarz stanu w Kancelerii Prezesa Rady Ministrów, Kosma Złotowski – poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Wierzchowski – Łódzki Kurator Oświaty, Marek Gralik – Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Wielki finał uświetnił swoją obecnością pułkownik Roland Delawarde – attache obrony przy Ambasadzie Francji w Polsce.

Główną nagrodą w konkursie była wycieczka do Strasburga, statuetki, tablety, piękne albumy i ciekawe książki.

Walewice1a

Walewice1b

Walewice1c

Walewice1d

walewice1e

Zmieniony (środa, 24 maja 2017 12:58)

 

Pożegnanie ze szkołą – 28.04.2017r.

Podczas uroczystości w dniu 28 kwietnia 2017r. szkołę pożegnało 100 uczniów klas trzecich LO, 8 uczniów klasy IV Technikum i 29 słuchaczy semestru VI LO dla Dorosłych. W tym ważnym dniu szkoła przybrała odświętny wygląd. Wagę tego dnia podkreślała także obecność gości: rodziców maturzystów, przedstawicieli władz samorządowych, zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń.

Dyrektor szkoły pani Sylwia Nowak- Miedzińska skierowała do absolwentów cieple słowa gratulując ukończenia szkoły i życząc im mądrze wytyczonych celów - „z jednej strony na miarę Waszych możliwości, z drugiej – o krok dalej. Nie bójcie się marzeń. One dodają sił, motywują do działania, zachęcają do przekraczania własnych ograniczeń. Głęboko wierzę, że Wam się to uda. „Nie potrafię przewidywać, ale potrafię kłaść podwaliny. Bo przyszłość jest czymś, co się buduje”, powiedział kiedyś ktoś mądry. Ani ja, ani wy nie jesteśmy w stanie przewidzieć dziś przyszłości. Ale dzisiejsza uroczystość potwierdza, że umiecie „kłaść podwaliny”, zaczęliście budować swoją przyszłość. Kolejne cegiełki są w Waszych rękach, Waszych głowach i Waszych sercach. Tu i teraz, bowiem „Tylko głupiec myśląc o przyszłości, zapomina o teraźniejszości”. Te mądre słowa Alberta Camusa niech staną się dla Was drogowskazem.”

pozegnaniematurzystow1

Następnie słowa do maturzystów skierowali: pani Maria Straus – Naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Pajęcznie, pan Marek Szydłowski – przewodniczący Komisji Edukacji, Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Starostwa Powiatowego w Pajęcznie, pani Violetta Wanat - Sobczak - przewodnicząca Rady Powiatu Pajęczańskiego, pan Czesław Walaszczyk – Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pajęcznie oraz pani Mariola Młynarska - przewodnicząca Rady Rodziców.

Ważnym punktem uroczystości jest co roku uroczyste przekazanie pocztu sztandarowego uczniom klas drugich, którzy od tej chwili przejmą nad nim honorową pieczę. Ceremonii dopełnili  pan Piotr Trawczyński oraz pani dyrektor.

pozegnaniematurzystow2

Podczas uroczystości wręczana jest najważniejsza szkolna nagroda Top Friend, którą od 1993 r. młodzież przyznaje swoim kolegom i koleżankom. Nagroda ta jest przyznawana raz w roku jednemu tylko uczniowi w drodze uczniowskiego referendum. Nagrodę tę otrzymuje uczeń, który reprezentuje wartości najwyższe: prawość i dzielność, opiekuńczość, inicjatywę i dojrzałość w działaniu. W roku szkolnym 2016/2017 nagroda TOP – FRIEND została wręczona po raz dwudziesty piąty!

Nominowani do nagrody Top Friend zostali:

Anna Balcerzak z klasy II Bm

Maciej Jędrysiak z klasy II Bj

Katarzyna Klimczyk z klasy II D

Maria Kruk z klasy II C

Julia Mesjasz z klasy III B

Sandra Nita z klasy II D

Dawid Pawełoszek z klasy II A

Aleksandra Piątek z klasy III A

Mateusz Sadek z klasy III A

Podkreślić trzeba, że sama nominacja jest już wielkim wyróżnieniem i docenieniem przez kolegów i koleżanki. Uczniowie nominowani i ich rodzice otrzymali listy gratulacyjne z rąk Dyrektora szkoły. Natomiast tegoroczny laureat - Maciej Jędrysiak otrzymał z rąk pani Dyrektor i Prezesa Stowarzyszenia Absolwentów Zespołu Szkół w Pajęcznie pana Jacka Lewery nagrodę rzeczową (tablet) ufundowany przez Stowarzyszenie (które od dwóch lat jest fundatorem tejże nagrody).

pozegnaniematurzystow3

Spośród 100 uczniów kończących naukę w liceum ogólnokształcącym, 13 uczniów uzyskało średnią ocen powyżej 4,75 i ukończyło szkołę z wyróżnieniem. Otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast ich rodzicom przekazano listy gratulacyjne. Nagrody, dyplomy i listy gratulacyjne zostały wręczone na scenie przez wychowawców klas oraz panią dyrektor Sylwię Nowak – Miedzińską .

W klasie III A ( wychowawca Agnieszka Góral) szkołę z wyróżnieniem ukończyli:

Aleksandra Piątek

i Przemysław Jaros

pozegnaniematurzystow10

W klasie III B (wychowawca Krystyna Baryczka) szkołę z wyróżnieniem ukończyli:

Aleksandra Drabik

Weronika Czarnecka

Agata Hałaczkiewicz

Bartłomiej Szewczyk

Monika Klimczak

Julia Mesjasz

Maria Wojtal

Dominika Włodarczyk

Aleksandra Drabik, która ukończyła szkołę z najwyższym wynikiem – 5,35 otrzymała specjalną nagrodę (laptop) z rąk przedstawicielki Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyn Rafała Draba, jako że od 3 lat tradycyjnie uczeń kończący szkołę z najwyższą lokatą zostaje uhonorowany przez włodarza gminy, w której mieszka.

pozegnaniematurzystow4

W klasie III C (wychowawca pani Anita Ochocka) szkołę z wyróżnieniem ukończyła:

Weronika Opołczyńska

pozegnaniematurzystow5

W klasie III D (wychowawca pani Iwona Gołębiowska) szkołę z wyróżnieniem ukończyły:

Daria Woźniak

Hanna Cimcioch

Aleksandra Nowak

Kolejnym punktem programu uroczystości było wręczenie dyplomów dla uczestników olimpiad przez panią Dyrektor i nauczycieli.

Na scenę zaproszono uczestników II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej
o Diamentowy Indeks AGH: Aleksandrę Piątek, Monikę Mendak, Andrzeja Strózika i Karolinę Gajdzińską, nagrody wręczyła pani profesor Agnieszka Góral

W szkolnym konkursie „Lektury to nie bzdury” dla klas trzecich zwyciężyły: Aleksandra Drabik, Monika Klimczak, Agata Hałaczkiewicz z klasy III B: Laureatkom konkursu nagrody wręczyły pani wicedyrektor Bożenę Szczerkowską i pani Monika Lewandowska

Laureat Szkolnego Konkursu o Żołnierzach Wyklętych Maciej Ziarkowski z klasy III d otrzymał nagrodę z rąk pani Ewy Mostowskiej i pana Adama Klimczaka – nauczycieli historii.

Uhonorowano także ppisarzy, poetów, twórców słowa - osoby z wielką wyobraźnią uczestniczące od wielu lat w konkursach literackich, m.in. w Powiatowym Konkursie Literackim "O laur Bielskiego" . Na scenę zaproszono: Agatę Hałaczkiewicz , Kornelię Ptak, Anetę Maciejewską, Dominikę Tkaczyńską, Monikę Klimczak i Roberta Klubę. Pamiątkowe upominki ufundowane przez Stowarzyszenie Absolwentów Zespołu Szkół w Pajęcznie wręczyła przewodniczącą jury konkursu "O laur Bielskiego" pani wicedyrektor Bożena Szczerkowska oraz juror konkursu pan Andrzej Kuchciak.

pozegnaniematurzystow6

Wyróżnienia za wysokie wyniki sportowe oraz godne reprezentowanie szkoły na zawodach międzyszkolnych otrzymali : Tomasz Szczęsny, Norbert Bzdak, Marta Kulińska, Dominika Tkaczyńska, Julia Mesjasz i Weronika Czarnecka. Dyplomy wręczyli pani Karolina Sadowska, pan Krystian Sobierajski i pan Piotr Trawczyński.

Doceniono i uhonorowano zaangażowanie uczniów w życie szkoły. Za aktywną pracę w Samorządzie Uczniowskim wyróżnieni zostali : Julia Mesjasz Eliza Młynarska Julia Stokowska Paweł Mordalski Daria Woźniak Hanna Cimcioch Marcin Kozłowski Wiktor Bednarek

Dyplomy wręczyła starszym kolegom przewodnicząca Samorządu Szkolnego Justyna Kubica.

Dyplomy za godne i pełne szacunku reprezentowanie Pocztu Sztandarowego Zespołu Szkół

w Pajęcznie z rąk pana Sebastiana Barczaka otrzymali :Aleksandra Drabik z klasy III B, Alexandra Czarnecki – Klin z klasy III B, Paweł Mordalski z klasy III a, Michał Borkiewicz z klasy III a, Aleksandra Kowalska z klasy III a, Eliza Młynarska z klasy III a, Daria Woźniak z klasy III d, Hanna Cimcioch z klasy III d , Tomasz Szczęsny z klasy III d

Uczniowie Mateusz Sadek i Maciej Niedbalski z klasy III a przez 3 lata nauki w szkole dbali o dobre nagłośnienie szkolnych uroczystości, zebrań, imprez. Zostali za to uhonorowani przez panią dyrektor Sylwię Nowak – Miedzińską.

W naszej szkole prężnie działa Szkolne Koło Caritas. Podczas uroczystości zaprezentowano filmik o akcjach charytatywnych prowadzonych przez SK Caritas. Opiekunka koła pani Agnieszka Kowalczyk podsumowała trzyletnią pracę wolontariuszy i wyróżniła pięć osób, które w ciągu trzech lat pełniły funkcje w Zarządzie Szkolnego Koła Caritas : Kornelię Ptak, Anetę Maciejewska, Roberta Klubę, Darię Woźniak, Hannę Cimcioch.

Zaprezentowano również szkolnych krwiodawców, gdyż każdym roku szkolnym w naszej szkole przeprowadzane są dwie zbiórki krwi w ramach turnieju „Młoda krew ratuje życie”.

Maturzyści z klasy III C zostali zaproszeni na scenę przez swego dawnego polonistę pana Marka Szydłowskiego, który przygotował dla nich drobne upominki od firmy PGE, w której obecnie pracuje.

pozegnaniematurzystow7

Niespodzianka czekała także nauczycieli i pracowników szkoły, którzy otrzymali pamiątkowe kubki od Rady Rodziców.

Nadszedł czas na pożegnania. Przedstawicielka uczniów klas III Julia Mesjasz w imieniu maturzystów podziękowała wychowawcom , nauczycielom i pracownikom szkoły.

„Pragnę z całego serca podziękować w imieniu wszystkich absolwentów Wam nasi kochani nauczyciele. Między nami bywały zgrzyty, ale również i zabawne sytuacje - nie zawsze było łatwo. Może czasem nie zjawialiśmy się na lekcjach, ale Wy zawsze na nas czekaliście. Włożyliście tyle serca i sił, abyśmy mogli stać się ludźmi u progu dojrzałości. Jest nam smutno opuszczać mury tej szkoły… ale chcemy abyście wiedzieli drodzy nauczyciele, że jesteśmy wdzięczni za ten trud i wyrozumiałość jaki włożyliście w nasze wychowanie. Czujemy, że dzięki Waszym naukom jesteśmy gotowi do wejścia w dorosłość. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, abyście w przyszłości byli co najmniej zadowoleni, a może nawet i dumni ze swoich wychowanków.”

Następnie do abiturientów zwróciła się przedstawicielka uczniów klas II Paulina Modlińska . W tym czasie uczniowie klas II wręczyli abiturientom kwiaty.

pozegnaniematurzystow8

Młodsi koledzy z klas II D i II C pod opieką pani Beaty Sikory i pani Anety Zawadzkiej przygotowali dla maturzystów zabawną część artystyczną, podczas której wręczono tradycyjne HENRYKI . Nominowani do HENRYKÓW maturzyści wyróżniali się spośród kolegów osobowością, zainteresowaniami, stylizacją, zwyczajami…. Zostali wyróżnieni w różnych kategoriach, np.„Dobra dusza”, „Piękny umysł”, „Nietuzinkowa osobowość”, „Para roku”, „Żelazne płuca” , „Miss i Mister”, „Artysta”, „Odkrycie roku”, itepe Zarówno nominowani, jak i wszyscy zgromadzeni przyjęli Henryki z humorem i aplauzem.

Uroczystość przygotowana zastała przez uczniów klas II LO i klasy III H (Technikum).

Życzymy Wam, drodzy Abiturienci połamania piór na maturze!!!!

Więcej zdjęć w galerii.Fotografował pan Piotr Kuliński z portalu e-pajeczno.pl

Zmieniony (piątek, 12 maja 2017 21:17)

 

Światowe Dni Książki pod znakiem RÓŻY

Światowe Dni Książki obchodzone były przez naszych uczniów nie tylko w murach szkoły. Klasa IB tradycyjną salę lekcyjną zamieniła na bibliotekę. To właśnie w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Pajęczno zostały przygotowane dla nich zajęcia, których leitmotivem była róża – jak to na Dzień Książki przystało. (Zgodnie z tradycją, w Katalonii - gdzie dzień 23 kwietnia - jest hucznie obchodzony - kobiety obdarowywane są czerwonymi różami.)

Żelaznym punktem programu był „Makbet” Szekspira, ponieważ nie można pominąć tego dramatu w edukacji pierwszoklasisty. Ta lektura stała się więc jednym z elementów sztafety literackiej. Wszystko zaczęło się od prezentacji na temat Święta Książek oraz życia i twórczości Szekspira, potem odbyła się runda z cytatami z jego twórczości, by doprowadzić do punku kulminacyjnego jakim był test ze znajomości lektury.

Kolejną część cyklu zajęć przygotowali sami uczniowie.

Okazało się w niej, że można wysłuchać rozmowy z Kochanowskim. Twórcze wywiady zaprezentowali uczniowie: Kinga Wojtczak i Oliwia Banaszkiewicz oraz Zuzanna Ryszczyk i Jakub Mastalerz. Poprzez „Ogród Fraszek”, zakończony quizem, przeprowadziły nas Julia Bylica i Julia Dusza. I …okazało wreszcie, że Jan Kochanowski bardzo cenił różę czarnoleską, bo nie więdła, i - jak uczniowie zobaczyli - w specjalnie przygotowanej prezentacji, Jan Czarnoleski nosi ją w rękach założonych z tyłu, właśnie w Czarnolesie, gdzie stoi jego Muzeum.

Przygotowana również na tę okazję Wykreślanka była wstępem do turnieju wiedzy o życiu i twórczości Jana Kochanowskiego . Najlepszym w nim okazał się Jakub Mastalerz

Słowo róża oznacza nie tylko kwiat, ale również tajemnicę, dlatego finałem spotkania - przygotowanego przez p. Annę Mielczarek ( dyrektor Biblioteki Publicznej w Pajęcznie) i p. Annę Tomecką – Siemińską ( nauczycielkę języka polskiego w Zespole Szkół) - było eksperymentalne „ubieranie w książkę”, do końca trzymane przed uczniami w tajemnicy – co być może zainicjowało w naszej szkole modę na sleeveface.

1cytaty

1prezentacja o Szekspirze

1sleeveface1

1sleeveface2

1sleeveface 3

1turniej wiedzy

Zmieniony (czwartek, 04 maja 2017 09:29)

 

Światowy Dzień Książki

Światowy Dzień Książki to święto obchodzone corocznie 23 kwietnia, a w naszej szkole odbyło się po raz pierwszy. Statystyki pokazują, niestety, my Polacy, czytamy ciągle za mało. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli m. in. Miguel Cervantes i William Szekspir.

Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Inne nazwy tego święta to Międzynarodowy Dzień Książki i Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Wisławy Szymborskiej i Czesława chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Każdy z Was wie, że to nasi nobliści w dziedzinie literatury. W 2000 roku jako honorowi goście Targów Książki we Frankfurcie, podczas otwarcia uroczystości wypowiedzieli się na temat książek.

Miłosz przeczytał wiersz ,,Ale książki” :
,, Wyobrażam sobie ziemię kiedy mnie nie będzie,
I nic, żadnego ubytku, dalej dziwowisko,
Suknie kobiet, mokry jaśmin, pieśń w dolinie.
Ale książki będą na półkach, dobrze urodzone,
Z ludzi, choć też z jasności, wysokości.”


Potem głos zabrała Szymborska:
,,Zanim  jednak książka się ukaże, musi być wcześniej napisana. A pisanie to nieograniczona dziedzina możliwości. Pisząc, można stwarzać, można unicestwiać, pocieszać albo przepraszać, można mocować się ze światem rzeczywistym albo zmyślać światy nieistniejące. Jest to wielki przywilej, z którego my -piszący- nie zawsze robimy najlepszy użytek. Kiedy mam przed sobą czystą kartkę papieru,  często zastanawiam się, czy na pewno warto ją zaczerniać literami, niszczyć jej nieskalaną biel? I czy jest coś, co mnie w tej czynności usprawiedliwia? Każdy chyba poeta próbuje na swój sposób na to odpowiedzieć. Kiedyś spróbowałam i ja.”

Te próby pisarskie wraz z przepięknie wykonanymi piosenkami mogliśmy posłuchać w piątek  21.04.2017r. w naszej szkole podczas montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez polonistki p. Anitę Skorupską-Bernaś, p. Monikę Lewandowską i p. Annę Begier we współpracy z biblioteką szkolną, czyli p. Aliną Szymczak. Oczywiście nie byłoby tego wydarzenia bez naszych wspaniałych artystów, którzy pięknie recytowali teksty polskich poetów – z klasy Ic: Olga Leszczyk, Marysia Szymczyk, Daria Zagrodnik, Ola Wawrzyniak, z klasy Id – Aleksandra Gawron, z klasy II bj –Justyna Kubica, Maciej Jędrysiak, z klasy II d Julia Rojek. Nostalgiczną nutę wprowadziły piosenki przepięknie zaśpiewane przez: Karolinę Szczęsną (Ic), Inga Kucharska (Id), Julia Rojek (II d), Sandra Nita (IId), Eliza Młynarska (III a) i Monika Mendak (IIIa ).

Wkrótce zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i filmików z występów.

Zmieniony (czwartek, 27 kwietnia 2017 07:35)

 

REPREZENTACJA SZKOŁY SIATKARZY NA FINALE WOJEWÓDZTWA

REPREZENTACJA NASZEJ SZKOŁY PO ZAJĘCIU PIERWSZEGO MIEJSCA W PÓŁFINALE WOJEWÓDZTWA W PIŁCE SIATKOWEJ HALOWEJ AWANSOWAŁA DO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO, KTÓRY ODBYŁ SIĘ W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM 11 KWIETNIA 2017 ROKU. UDZIAŁ W ZAWODACH WZIĘŁY DRUŻYNY Z PAJĘCZNA, TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO, RAWY MAZOWIECKIEJ, ŁODZI, WIELUNIA ORAZ OZORKOWA. NASZA REPREZENTACJA PO LOSOWANIU TRAFIŁA DO GRUPY, W KTÓREJ ROZEGRAŁA SWOJE SPOTKANIA Z WIELUNIEM PRZEGRYWAJĄC W STOSUNKU 0:2 ORAZ WYGRYWAJĄC Z DRUŻYNĄ Z RAWY MAZOWIECKIEJ 2:0. PO ROZEGRANYCH SPOTKANIACH PRZYSTĄPIŁA DO RYWALIZACJI Z ZESPOŁEM Z OZORKOWA O III MIEJSCE W TURNIEJU LECZ PO ZACIĘTEJ RYWALIZACJI PRZEGRAŁA W STOSUNKU 0:2 I W KOŃCOWEJ KLASYFIKACJI ZAJĘŁA IV MIEJSCE. NASZYM CHŁOPCOM NIESTETY NIE UDAŁO SIĘ POWTÓRZYĆ SUKCESU STARSZYCH KOLEGÓW, KTÓRZY TO WYGRYWAJĄC FINAŁ WOJEWÓDZKI ZAJĘLI VII MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POLSKI LICEALIADY 2014. MIMO ZAJĘTEGO IV MIEJSCA I TAK NASZYM CHŁOPCOM NALEŻĄ SIĘ WIELKIE PODZIĘKOWANIA I GRATULACJE. MIEJMY NADZIEJĘ, ŻE ZA ROK UDA SIĘ WYGRAĆ FINAŁ I AWANSOWAĆ NA MISTRZOSTWA POLSKI.


 
Więcej artykułów…