Honorowe Krwiodawstwo

krewniacy1

 

HONOROWE KRWIODAWSTWO W ZESPOLE SZKÓŁ im. H. Sienkiewicza w PAJĘCZNIE

DLACZEGO WARTO?

Wydaje się, iż świadomość społeczeństw na temat krwiodawstwa  i wielkiej roli  krwiolecznictwa,  w dzisiejszych czasach znacząco wzrasta. Niemniej jednak czasami można odnieść wrażenie, że ciągle nie jest ona wystarczająca. Zapewne dlatego, iż w dalszym ciągu wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z roli, jaką krew odgrywa w naszym organizmie. Zamiast bowiem uważać na lekcjach biologii wolimy oglądać seriale, w których to krew jest syntetyzowana na rzecz wampirów.  A trzeba wiedzieć, że taka sytuacja w praktyce nie jest i pewnie nigdy nie będzie możliwa -  krwi nie da się spreparować przy użyciu jakiejkolwiek technologii. Gdyby tak było z pewnością wielu lekarzy odetchnęłoby z ulgą. Na razie jednak banki krwi muszą polegać na dobrych ludziach, którzy chcą i potrafią bezinteresownie pomagać innym. Honorowe oddanie krwi to bardzo szlachetny gest. Warto być świadomym tego, jak wiele może on zmienić. To niejednokrotnie szansa na uratowanie życia, szansa powrotu do zdrowia.

WYCHOWAWCZA ROLA HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

W naszej szkole od wielu lat odbywały się akcje honorowego krwiodawstwa, nigdy nie brakowało chętnych do oddania krwi.

Od 2009 roku postanowiliśmy propagować  ideę krwiodawstwa przez cały rok, m.in. przez ekspozycje odpowiednich materiałów, spotkania w klasach z honorowymi dawcami, zgłoszenie szkoły do turnieju „Młoda krew ratuje życie”. Zacieśniła się współpraca z Oddziałem PCK w Wieluniu oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.  Obecnie akcje pobraniowe odbywają się w Zespole Szkół w Pajęcznie regularnie, 2 lub 3 razy w roku szkolnym.  Z dumą stwierdzamy, że coraz więcej naszych uczniów realizuje w praktyce hasło: „Krew ratuje  życie”.  Pytając o motywację ich czynu, młodzi krwiodawcy w większości odpowiadają, że kierują się uczuciem solidarności, że chcą być przydatni dla społeczeństwa, że czują potrzebę dzielenia się sobą z innymi. Czyż może być coś bardziej wzniosłego?

Honorowe krwiodawstwo wśród młodzieży jest przesłanką wychowania mającego na celu spowodowanie zamierzonych zmian w osobowości człowieka. Zmiany te powinny się wiązać z poznawaniem rzeczywistości i umiejętnością oddziaływania na kształtowanie właściwego stosunku człowieka do świata i ludzi, przekonań, jego postaw, wartości i celu życia.

Dzięki Dyrekcji szkoły oraz Gronu Pedagogicznemu w dobie reformy oświatowo-wychowawczej nie zabraknie w naszej szkole działań, które będą promować właśnie takie wartości, jak altruizm, bezinteresowność, humanitaryzm, dobroć i miłość drugiego człowieka.

Iwona Stefanek - honorowy krwiodawca

 

JAK ZOSTAĆ KRWIODAWCĄ?

KIEDY CZASOWO NIE MOŻNA ODDAWAĆ KRWI?

CO DYSKWALIFIKUJE NA STAŁE Z ODDAWANIA KRWI LUB JEJ SKŁADNIKÓW?

INFORMACJE DLA KRWIODAWCÓW

ZALECENIA DLA KRWIODAWCÓW PO ODDANIU KRWI

 

Przypominamy, że warto  zajrzeć na strony:

www.krwiodawstwo.pl, www.oddajkrew.pl, www.krewniacy.pl


CZEKAMY NA CIEBIE – TEŻ MOŻESZ POMÓC