Szkolne Koło Caritas

caritas

 

Z życia Szkolnego Koła Caritas.

W okresie Wielkiego Postu warto zastanowić się nad jałmużną, pojęciem określającym nie tylko finansowe datki, ale czyny miłosierdzia. Czas też, by posumować działania Szkolnego Koła Caritas. Akcja, o której warto na początku wspomnieć miała miejsce 5.12.2014 na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Pajęcznie. Razem ze stowarzyszeniem „Nie jesteś sam” współorganizowaliśmy Zabawę Mikołajkową dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych fundacji.

Około dwa tygodnie przed tym wydarzeniem nasz opiekun p.Agnieszka Kowalczyk ogłosiła zbiórkę zabawek i rękodzieła. Każdy chętny mógł przynieść zabawkii materiały, które przeznaczone zostały do wykonania świątecznych ozdób. Wszyscy chętnie zaangażowali się w naszą akcję. Każdego dnia spotykaliśmy się w biurze Caritas, które znajduje się w naszej szkole. Pakowaliśmy prezenty, robiliśmy bombki i kolorowe choinki. W ciągu dnia przez ten niewielki pokoik przewijały się dziesiątki osób, gdyż nasze Koło liczy blisko 80 wolontariuszy. Każdy chciał pomóc. Dziewczyny piekły ciasta i pierniczki, które również zostały przeznaczone dla wszystkich zgromadzonych gości w ten niezwykły dzień.

W piątek od rana, pracowaliśmy bardzo intensywnie żeby wszystko dopiąć na ostatni guzik, posegregować prezenty, przygotować sale.

Po południu bardzo licznie zgromadziliśmy się na naszej sali w czapkach Mikołaja. PanSebastian Barczak był św. Mikołajem i z uśmiechem na twarzy obdarowywał gości prezentami. Z ogromną radością obserwowaliśmy zadowolone twarze naszych gości. Dzieci bawiły się przy stolikach z prezentami, wszyscy czuliśmy otaczającą nas sympatię, radość
i wdzięczność. Zarówno dzieci jak i dorośli chętnie brali udział w konkursach. Zgłaszali się, by odpowiadać i dostawać od nas kolejne małe upominki.. Później rozpoczęła się zabawa. Goście mogli tańczyć z wolontariuszami.Poświęciliśmy bardzo dużo czasu, by móc towarzyszyć wielu chorym ludziom, wspierać ich i sprawiać, by choć na chwilę zapomnieli o troskach. Pamiętajmy, że osoby niepełnosprawne potrzebują miłości, zabawy, radości, dużo bardziej niż my. Nie bójmy się im tego okazać, cieszmy się z życia razem z nimi!

skc1a

skc2a

skc3a

skc4a

Kolejnym działaniem SKC tuz przed świętami Bożego Narodzenia były odwiedziny podopiecznych pajęczańskiego szpitala z oddziału opieki długoterminowej, gdzie ks. Paweł Górecki jest kapelanem. Obdarowaliśmy wszystkich własnoręcznie wykonywanymi prezentami, życzeniami oraz uśmiechem. W ten sposób rozpoczęliśmy współpracę z tą naszą miejscową placówką i staramy się regularnie spotykać z chorymi i przemiłym personelem.

skc1b

skc2b

skc3b

W piątek 27 lutego 2015 roku 19 wolontariuszy SKC wraz z opiekunami panią Agnieszka Kowalczyk oraz księdzem Pawłem Góreckim pojechali wypełnić uczynki miłosierdzia
w terenie. Pierwszym miejscem, do którego przybyliśmy był Dom Małego Dziecka, gdzie bawiliśmy się z grupą trzylatków. Było to dla nas duże przeżycie. Śpiewaliśmy piosenki, czytaliśmy bajki dla dzieci. Następnie pojechaliśmy do Domu Pomocy Społecznej. Tam rozdzieliliśmy się na grupy. Z pensjonariuszami rozmawialiśmy o życiu, problemach, smutkach i radościach. Czas staraliśmy się umilić grą na gitarze oraz śpiewaniem różnych piosenek. Po spotkaniu udaliśmy się do tamtejszej kaplicy, aby uczestniczyć we Mszy Św., której przewodniczył nasz ksiądz Paweł. Ostatnim miejscem, do którego się udaliśmy było Częstochowskie Hospicjum. Tam pielęgniarka oddziałowa opowiadała nam o wolontariacie
i zachęcała do współpracy ,gdy już osiągniemy pełnoletność. Odwiedziliśmy również kilku chorych. Ten wyjazd nauczył nas jak ważne jest życie ludzkie i zachęcił nas do gorliwszej pracy w wolontariacie. Więcej takich wyjazdów!!!

skc1c

skc2c

skc3c

skc4c

Aleksandra Modlińska kl. IIIf

Anna Sierszeń kl.IIIg